Güncel Haberler

Hatay’da corona virüs vaka artışı tedirgin etti

Şehirdeki vaka sayısı geçen hafta yüzde 125 artarken, yatak doluluk oranı yüzde 64’e, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 89’a yükseldi. Şehrin genelinde koronavirüs incelemeleri devam ederken Hayat Eve Sığar (HES) kod uygulaması ile girilen Tarihi Uzun Çarşı’da bazı vatandaşların maske ve mesafe kurallarına uymadığı görüldü. Pek çok sivil toplum kuruluşunun yaptığı ‘işyerlerini bir haftalığına kapat’ tavsiyesine çok az esnafın uyduğu görüldü.

‘ALLAH DEVLETİMİZE İZİN VERMEZ’

Davaların artmasından dolayı üzüldüğünü belirten esnaf Adem Karadeniz, tüm tedbirleri devlet kurumlarının aldığını belirterek, “Allah devletimize zarar vermesin. Bu durum elbette bizi tedirgin ediyor. Çocuklarımız var ve çevremizde kronik hastalıkları olan insanlar var, enfekte olup olmadığını anlayamadığımız için çevremize bulaşmaktan korkuyoruz. Bu yüzden zorunlu olmadıkça evimizde kalmalı ve maskesiz dışarı çıkmamalıyız ”dedi.

Şehirde yaşanan olayların artmasının kendilerini tedirgin ettiğini söyleyen berber Mesut Damlar, “Sağlığımız için farklı ekipman ve maske kullanmalıyız. Temizliğe önem veriyoruz, her müşteriden sonra tarağı, makası ve traş makinelerini alkol veya çamaşır suyu ile temizliyoruz ”dedi.

‘ŞEHİR EVİNE KAPATILMALI’

Şehirdeki vakaların artmasının insanların psikolojisini bozduğunu söyleyen Mehmet Fatih Karagündüz, çoğu insanın hayatına normal bir hayat gibi devam ettiğini belirtti. Tüm şehrin bir haftadan fazla eve kapalı olması gerektiğini söyleyen Karagündüz, “Hepimizin Allah’a sonsuz inancı var, her şeyin Allah’tan geldiğine inanıyoruz ama buna rağmen endişeliyiz.” Dedi.

Gökhan Aydın, önlem aldıklarını ancak vakalardaki artışın yüzde yüzü aştığını belirterek, bu hastalıktan bir an önce kurtulmak için dua ettiklerini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu