Güncel Haberler

Güney Kore’deki bakımevinde koronavirüs patlaması

Güney Kore’nin Kuzey Jeola bölgesindeki Gimje kentinde 54’ü çalışan olmak üzere 123 kişinin kaldığı ‘Kenan’ Huzurevinde 62 kişide koronavirüs tespit edildi. Yetkililer sayının artırılmasının beklendiğini açıkladı.

Huzurevinde ilk iki vakanın Pazartesi günü tespit edildiği belirtildi. Daha sonra virüs 60 kişide tespit edildi. Koronavirüse yakalananlar arasında 40 huzurevi sakini, 19 çalışan, 1 kamu çalışanı ve aile fertlerinin bulunduğu belirtildi. Durumu kritik olan hastaların hastanelere, hafif vakaların ise tedavi merkezlerine sevk edildiği belirtildi. Yetkililerin huzurevi sakinleri, çalışanları ve aileleri ile temasa geçtiğine inanılan diğer kişileri takip ettikleri belirtildi.

DİĞER BAKIM EVİ ÇALIŞANLARI POZİTİF ÇIKTI

Öte yandan Gimje kentinde ‘Aerin’ adlı başka bir huzurevinde, Kenan huzurevi kamu hizmeti çalışanının arkadaşı olduğu belirtilen bir çalışan da koronavirüs için pozitif test yaptı. Bu nedenle yerel sağlık görevlilerinin Aerin huzurevi sakinlerini ve çalışanlarını test edeceği belirtildi.

BELEDİYE KONSEYİ ÖLÇÜM AMAÇLI BİNASI KAPATILDI

Gimje Belediyesi’nin, enfekte Kenan huzurevi çalışanının eşinin karantina altına alınmadan önce çok sayıda belediye yetkilisiyle görüştüğünün öğrenilmesi üzerine belediye meclisi binasını kapattığı da belirtildi. Söz konusu kişinin koronavirüs testinin olumsuz olduğu belirtildi, ancak önlem amaçlı binanın yine de kapalı olduğu belirtildi.

TÜM BAKIM SAKİNLERİ VE ÇALIŞANLARI İÇİN KORONAVİRÜS TESTİ

Kuzey Jeolla Bölge Valisi Song Ha-jin gazetecilere verdiği demeçte, yetkililerin Çarşamba gününden itibaren bölgenin 225 yaşlı bakım evi ve 80 tedavi merkezinin tüm sakinlerini ve çalışanlarını test edeceğini söyledi.

VİRÜS HIZLI YAYILIYOR

Yaklaşık 80 bin nüfuslu Gimje’nin ülkenin koronavirüsten en az etkilenen bölgelerinden biri olduğu ve Kenan’daki toplu vakalardan önce bildirilen sadece 2 doğrulanmış vaka olduğu belirtildi.

GÜNEY KORE’DE SON DURUM

Ülkede şu ana kadar 44 bin 364 vaka tespit edildi. Bunların arasında toplam 32.559 kişi iyileşti ve 600 kişi öldü. Ülkede 11 bin 205 aktif vaka var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu