Güncel Haberler

Güneş sistemini tartışan gençler: “Olay tavşan etinin haram olup olmadığından başladı”

Konya’nın Altınekin ilçesinde 6 gencin güneş sistemini tartıştığı video, sosyal medyada dikkat çekti.

Gençlerin astronomiye olan ilgisi ve konuyu saygı çerçevesinde tartışmaları büyük beğeni topladı. Bu anlar, kendileriyle birlikte olan diğer arkadaşlar tarafından cep telefonuna kaydedildi.

GÜNDEM KISA SÜREDE GERÇEKLEŞTİ

Görüntüler sosyal medyada paylaşıldıktan sonra kısa sürede binlerce kişi tarafından görüntülendi. Filmde Furkan, Mehmet, Hüseyin, Nurullah, Murat ve Can adlı gençlerin güneş sistemini tartışmaları ve bildiklerini paylaşmaları yer alıyor.

BİLİM MERKEZİNE ALINDI

Görüntülerin paylaşılmasının ardından Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın talimatı üzerine Konya Bilim Merkezi tarafından gençlere davetiye gönderildi. Bilim Merkezi’ne getirilen 4 genç, yetkililerden güneş sistemi hakkında bilgi aldı.

“OLAY TAVŞAN ETİNİN HARAM OLMADIĞI YERDE BAŞLADI”

Videoda yer alan gençlerden Murat Seyit Kağnıcıoğlu, olayın tavşan etinin yasak olup olmadığı tartışmasıyla başladığını söyledi. Dünya ekseni konusunu da tartıştıklarını anlatan Kağnıcıoğlu, “Konu dünya nasıldır, gezegenler nasıldır gibi konulardan gelişti. Biz de böyle bir konuşma yaptığımız için mutluyduk. O gün videoda nasıl olduğumuzla aramızda dağ benzeri farklılıklar var. Çünkü o zaman bazı şeyleri bilmediğimizi fark ettik. Hiçbir şey bilmiyorduk ”dedi.

Furkan Şaban Sarı, “Virüs karşısında toplanıp sosyal faaliyetler yapıyorduk; yemek, oyun, sosyal tartışmalar gibi. O gün bir arkadaşımız tavşan etinin yenip yenmediğini anlattı. Oradan ‘uzaylılar var mı?’ Konuya geçtik. Sonra dünyanın düz mü yuvarlak mı olduğunu söyleyince arkadaşımız bizi cezbetti. Sonra video patladı. Bu yüzden buraya geldik. Bizi beğenen, takip eden ve takip edenlere teşekkür ederiz ”.

“NE KONUŞTUĞUMUZU HATIRLAMAYIZ”

Hasan Hüseyin Karaoğlu, arkadaşlarının tavşan yakalayıp yemek istediğini söyleyince helal haram tartışmasına girdiğini anlatarak, “Biz ne dediğimizi bile hatırlayamıyoruz. tartışma yaklaşık 2-3 saat sürdü. Arkadaşımızın evi. Arkadaşım Can Çetin sayesinde bilmiyorduk. İnternette paylaştı, duyduk ”.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu