Güncel Haberler

Gülsüm ninenin ‘cinayet’ davasında, ‘yasak aşk’ itirafı

Manavgat ilçesine bağlı Evrenseki Mahallesi’nde yaşayan Gülsüm Çınar, 22 Haziran 2016 tarihinde birlikte kaldığı kızı Ayşe Avcı’nın evinden ayrıldı ve bir süre önce vefat eden eşiyle birlikte yaşadığı eve gitti. Akşama rağmen eve dönmeyen Çınar için çocukları ve torunları jandarmaya kaybolma başvurusunda bulundu. Gülsüm Çınar’ı bulmak için Manavgat İlçe Jandarma Komutanlığı, AFAD, AKUT, Antalya Büyükşehir Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi, İHH ve diğer ekipler ve iz takip köpekleri dahil olmak üzere 70 kişilik bir ekip ile arama başlatıldı. Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı helikopterden de hava ile desteklenen aramalarda ormanlık alan içi, su yolları, dere yatakları, kuyu, tarla ve bahçeler arandı. Ekiplerin 5 gün boyunca devam ettiği aramalardan herhangi bir sonuç alınamadı. Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı, 2016 yılında Gülsüm Çınar’ın kaçırıldığına dair delil olmadığı gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Bir süre sonra Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı, Gülsüm Çınar’ın kaybolmasıyla ilgili ihbar ve şikayetleri değerlendirerek kendi önergesine ilişkin soruşturma başlattı. Manavgat İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından oluşturulan özel ekip, aralarında Gülsüm Çınar’ın çocukları, torunları, yakınları, Evrenseki Mahallesi’nde yaşayanlar ve o sırada yakınlarının çalıştığı işyerlerindeki meslektaşları da dahil olmak üzere onlarca kişinin ifadesine başvurdu. Gülsüm Çınar’ın tüm yakınlarının cep telefonlarını dinleyen jandarma ekipleri, geriye dönük HTS incelemesi yaptı.

gülsüm büyükannesinin 'cinayet' davasında 'yasak aşk' itirafı

Damat ve iki kızı aleyhindeki dava

Jandarma’nın yürüttüğü çalışma sonunda Gülsüm Çınar’ın damadı Mustafa Avcı, kızları Ayşe Avcı ve Neriman Çiftçi gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen zanlılar, “adli kontrol” şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Mustafa Avcı’nın ‘kasten öldürme’, Ayşe Avcı ve Neriman Çiftçi’nin ‘atalarının yakın akrabasının kasten öldürülmesi’ iddiasıyla iddianame Manavgat 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

“YASAK AŞK BEN DEĞİL, Teyzemin kızı yaşadı”

Davanın ikinci duruşmasında tanık olarak dinlenen Sacide Can, Mustafa Avcı’nın kayınbiraderi Ayşe Avcı ve Neriman Çiftçi’nin de teyzeleri olduğunu söyledi. Anneannesinin ortadan kaybolmasının ardından bir süre sonra eşinden ayrıldığını belirten Sacide Can, Mustafa Avcı’nın kendisini yaklaşık bir aydır sakladığını söyledi. Mustafa Avcı’nın kendisine 3 kez ev kiraladığını belirten Sacide Can, “Kiraladığı ilk eve hiç gelmedi, ikinci eve sadece mal getirmek için geldi. Öğleden sonra üçüncü eve geliyor ve telefonda ‘Çay demle’ diyordu ”. Sacide Can, bu olaydan bahseden ‘yasak aşkı’ yaşayan kişi olmadığını belirterek, “Teyzemin eşi Mustafa Avcı ile bir ilişkim vardı. Ailedeki herkes bunu biliyordu. Burada ‘yasak aşk’ yaşayan ben değilim. Teyzem Neriman Çiftçi’nin kızı N. ”dedi.

Olay günü anneannesini minibüse bindirdiğini anlatan Sacide Can, “Anneannem minibüse binerken gözyaşı döküyor ve ‘ben giderim bir daha gelmem’ diyordu. Neden diye sordum, cevap vermedi. O gün annemin evindeydim. Bütün gün evi temizledik. Olayı daha sonra duyduk. “Teyzem Ayşe evine geldiğimde büyükannem kaybolduğunda diz çöküyordu, ölüp ölmediği belli değildi” dedi.

“Sesi temkinliydi”

Sacide Can, olay günü çocuğunun burnunun kanamaya başlaması üzerine akşam saat 16.00 sularında Mustafa Avcı’yı aradığını belirterek durumu şöyle anlattı:

Bana ‘Biz geldiğimizde onu hastaneye götüreceğiz’ dedi. Sesi endişeli geliyordu. Mustafa Avcı bu olayla ilgili benden hiçbir zaman tanıklık etmemi istemedi, bana hep ‘çocuklarını alacaklar’ dedi. Ailemizin tüm ses kayıtları Mustafa Avcı’da. Herkes birbiriyle konuştuğunu kaydetti ve sonra bunları birbirlerine karşı kullandı. Ayrıca çıplak fotoğraflarımı da çekti. Onları anneme göstermekle tehdit etti. Gösterirsen göster dedim. Bunun üzerine çıplak fotoğraflarımı anneme ve yüzde 55 zeka geriliği olan çocuğuma gösterdi ve annem bana bunları sorunca ‘Bu ben değilim, başkası’ dedim.

“BABAMIN PARASI NEREDE GİTTİ, BİLGİ DEĞİL”

Tanıklardan Gülsüm Çınar’ın torunu Ali Çınar, anneannesinin ortadan kaybolmasının ardından ailedeki konuşmanın artması üzerine jandarmaya gittiğini ve suç duyurusunda bulunduğunu anlatarak, “Bunu yeniden açtım. dava ve burada yaptı. Büyükannem kaybolduğunda bankada emekli maaşı ve parası vardı. Bu paranın nereye gittiği belli değil. Ayrıca halam olan sanık Ayşe Avcı, katıldığı televizyon programında ‘Sacide yüzünden yakalanacağım’ dedi.

“Annemin tırnağını 90 koca ile vermezdim”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu