Magazin

Gül hastalığı (Rozasea)

Halk arasında ‘gül hastalığı’ veya ‘gülme’ olarak da bilinen rosacea, kızarıklık, yanma, batma hissi, belirgin damarlar, akne benzeri oluşumlarla birlikte yaygın bir cilt hastalığıdır. Özellikle maske kullanımının arttığı bu günlerde rosacea daha yaygın hale geldi.
gül hastalığı (rosacea)

ROZASEA KRONİK BİR HASTALIKTIR

Gül hastalığı, kronik ve ara sıra ataklarla ilerler. En klasik bulgu yanaklarda, burunda, çenede ve alında alevlenme ve rahatlama dönemleri olan kırmızı yüzdür. Akne rozaseada bazı kişilerde yüzdeki damarlanmanın artmasına bağlı kızarıklık ve kırmızı şişlik veya iltihaplı sivilce görülür. Geçmişte damarlarda hafif bir kızarıklık ve belirginlik varken zamanla sivilce benzeri lezyonlar oluşmaya başlar. Hastalık ilerledikçe damarlar daha belirgin hale gelir ve kızarıklık rahatsızlık verir.

Bu hastaların cildinde de bazı maya ve mantarlar tespit edilebilmektedir.

KİLİT AÇILMIŞ BEYAZ TARTI

Hastalık, açık tenli kişilerde, sıcakta ve soğukta veya güneş altında çalışanlarda daha yaygındır. Ancak stres, aşırı egzersiz, sıcak çay, kahve, çikolata, acı ve baharatlı yiyecekler, aşırı alkol tüketimi, ani sıcak ve soğuk hava değişiklikleri, güneş ışığı, bazı kozmetik ve ilaçlar tetikleyen faktörler arasındadır. Hamilelik ve adet dönemlerindeki hormonal dalgalanmalar nedeniyle de alevlenebilir. Kişinin ruh halindeki değişim ve psikolojik stres, aralıklı yanma ve kızarıklık ataklarını tetikleyebilir.

GÖZ VE BURUN DA ETKİLENEBİLİR

Rosacea hastalığının bir başka önemli yönü, hastaların yaklaşık üçte birinde görülen oküler tutulumdur. Göz sulanması, yanması, ağrıEnfeksiyon, ışık hassasiyeti gibi belirtiler olabilir. Şiddetli vakalar tedavi edilmezse özellikle erkek hastalarda burun genişlemesine neden olabilir. Bu hastalıkta kılcal damarların artması ile yağ bezleri de zamanla artmakta ve burun rinofimi denen burun özel bir durum gelişebilir. Rinofima; Burun derisi altındaki yağ bezlerinin genişlemesi sonucu burunda kızarıklık, büyüme ve bazen çarpmalarla ortaya çıkan bir durumdur. Bu durumda cerrahi müdahale veya lazer dermabrazyon işlemleri uygulanır.

ROZASEA’DEN KORUMA YOLLARI

Rosacea ataklarını önlemek için sıcak su banyolarından, hamamlardan ve saunalardan uzak durun. Cildinize kese uygulamayın. Güneş kremi kullanmadan dışarı çıkmayın. Aşırı acı, baharat, alkol, sıcak çay ve kahve tüketimini sınırlayın. Aşırı egzersiz ve terlemekten kaçının. Alkol, mentol veya esans içeren toniklerden kaçının.

Rosacea hastalığının tedavisinde kullanılan yöntemler

Rosacea hastalığının tamamen iyileştirilmesi zor olsa da tedavi ile kontrol altında tutulması mümkündür. Kırmızı yüz ve rosacea ile mücadelede yapılacak ilk şey, tetikleyici nedenlerden kaçınmak olmalıdır.
Bu kişilerde en sık görülen sorun yanma ve batma hissidir. İlk adım, uygun bir cilt bakımı ile cildi yatıştırmak olmalıdır. Özellikle çay ağacı yağı gibi hassas ciltler için uygun cilt temizleyicileri kullanmak, yağlı kozmetiklerden uzak durmak ve nemlendiriciler kullanmak tahrişi önlemeye yardımcı olabilir.
Hastalığı tetikleyen en önemli faktörlerden biri güneştir. Bu nedenle güneşten korunma konusunda dikkatli olmalısınız. Günde 2-4 saat aralıklarla dermatoloğunuzun önerdiği uygun bir güneş koruyucu kullanmalısınız. Ayrıca güneşten koruyucu şapka ve gözlük takmalı, uygun giysiler giymeli ve yoğun saatlerde güneşten kaçınmalısınız.
Güneş koruyucu olarak hassas ve kırmızı yüzler için belirli yatıştırıcı özelliklere sahip güneş koruyucu ürünler tercih edilmelidir.
Tıbbi tedavi olarak; Kızarıklığın belirgin olduğu durumlarda haricen uygulanan damar daraltıcı özelliği olan ilaçlar kullanılır. Enflamatuar lezyonların daha az olduğu durumlarda krem, yoğun olduğu durumlarda ise ağızdan alınan ilaçlar kullanılabilir.

LAZER TEDAVİLERİ

Medikal tedavi ile sivilce benzeri döküntüler ortadan kalksa da kılcal çatlaklar ve kızarıklık giderilemez. Yerdeki kılcal damarlar tedavi edilmezse hastalık sürekli tekrar eder ve vazodilatasyon hastalığın kötüleşmesine neden olur.
Rosaceanın kızarıklığını azaltmak, hastalığın gerilemesini ve nüksünü engelleyebilir. Bu amaçla son teknoloji Kılcal damarların ve kırmızı yüzün tedavisinde lazer sistemleri ve özellikle ışık sistemlerini başarıyla kullanıyoruz. Lazer ve BBL gibi ışık sistemleri cilt altındaki kılcal damarları tedavi ederken, aynı zamanda bakteri ve iltihabı azaltarak rosacea tedavisini destekler. Bu tedaviler ile geçirgenlik yakılarak değil, damarlar tamir edilerek düzeltilir. Bu sayede cilt altındaki damarlardan kan sızıntısı önleneceği ve cilde yeniden besleneceği için kızarıklık önlenecek ve cilt yüzeyi daha canlı ve pürüzsüz hale gelecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu