Magazin

Göbeklitepe’den sonra Karahantepe de Şanlıurfa turizmine değer katacak

Kültür ve inanç turizminde önemli bir yere sahip olan Şanlıurfa, Karahantepe ile turizm atağını “tarihin sıfır noktası” olarak adlandırılan Göbeklitepe ile taçlandırmayı hedefliyor.

Doğal zenginlikleri, köklü geçmişi ve inanç turizmi alanındaki potansiyeli ile her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Şanlıurfa, güzellikleriyle ziyaretçilerini büyülüyor.

Şanlıurfa’yı ziyaret edenler, İbrahim Peygamber’in doğup ateşe atıldığı yer olarak anlatılan Balıklıgöl, “tarihin sıfır noktası” olarak nitelendirilen Göbeklitepe, tarihi Harran semti gibi yerleri ziyaret etmiyor. konik kubbeli evler ve doğal güzellikleriyle öne çıkan Halfeti. fırsatı bulur.

Göbeklitepe semalarında bu yıl başlayan sıcak hava balonu turları ile artan şehirdeki turizm çeşitliliği, Karahantepe’de yeni buluntularla zirveye taşındı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un Karahantepe ile ilgili açıklamaları, pandeminin ardından Şanlıurfa’da turizm hareketliliği noktasında heyecan yarattı, “Dünyada muhtemelen yeni bir keşif olacağını düşünüyorum”.

“Şanlıurfa çocuklarda bile heyecan uyandırdı”

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, 2019 yılının “Göbeklitepe Yılı” ilan edilmesiyle şehir turizminde önemli gelişmeler yaşandığını ve ziyaretçi sayısında büyük artış olduğunu söyledi.

Salgın nedeniyle 2020 yılında Şanlıurfa’nın istediği kadar turist ağırlayamadığını belirten Beyazgül, bu süreçte bile şehirdeki harabeleri yerli turistlerin ziyaret ettiğini belirtti.

Göbeklitepe’de balon uçuşlarının başladığını ve şehirdeki havanın bu uçuşlar için çok uygun olduğunu anlatan Beyazgül, şunları söyledi:

Balonla uçarken önünüzde geniş bir ufuk var, bir yanda Harran ovasına, diğer yanda Karacadağ’a uzanan güzel bir manzara var. Bu nedenle balon firmaları da burada olmak istediklerini ifade ettiler. İnşallah gökyüzümüzde rengarenk balonları göreceğiz. 2021 normale dönerse insanların heyecanla Şanlıurfa’ya gelmeyi beklediğine inanıyorum. Bazen gelen ailelere soruyorum, “Seni buraya çeken nedir?” ‘Biz de gelmek istedik ama çocuklarımız hep Göbeklitepe’yi görmek istiyordu’ diyorlar. Çocuklarda bile heyecan uyandırdı. İnşallah 2021 yılında salgın sona erecek ve Şanlıurfa’nın turizmde yeni bir ivme kazanacağını düşünüyorum.

“Karahantepe dünyada adından söz ettirecek”

Şanlıurfa’nın her köşesinde tarihin yattığını ve bunun en güzel örneklerinden birinin son dönemde ortaya çıkan ve tüm dünyanın dikkatini çeken Karahantepe olduğunu belirten Beyazgül, şehrin daha özgün bir eserinin konuşulacağına inandığını belirtti. .

Beyazgül, şehre gelen turistlerin Göbeklitepe’den sonra Karahantepe’yi görmekten heyecan duyacaklarına inandıklarını vurguladı.

“Karahantepe’de ‘T’ şeklinde kesilmiş taşlar varsa, ‘T’ şeklinde kesilmiş taşlar varsa, insanların bulundukları yerde yaşadıklarını, orada bir tarihin yaşadığını söyleyebiliriz. İnancım, önümüzdeki yıllarda Karahantepe’nin dünyada adından söz ettirecek bir merkez olacağıdır. Oradan ne çıkacağını göreceğiz, takip edeceğiz. Karahantepe’de insanların ne düşündüğünü yeniden değerlendirecek eserler bulacağımıza inanıyorum. Kültür ve Turizm Bakanımız da Karahantepe’yi anlattı. Şimdi hep birlikte takip ediyoruz. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu