Magazin

Gina Ginali: İstanbul kendi başına bir sanat eseri

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

St. Petersburg’da doğdum ve orada uzun yıllar yaşadım. Sanata olan iç sevgimi çok genç yaşta keşfettim. Küçükken, beni üzen bir şey olduğunda, odama gider ve en sevdiğim çizgi film karakterlerini saatlerce odamın duvarlarına çizerdim. El sanatlarını sevdiğimi çocukluğumda keşfettim. Kıyafet dikiyor, renkli battaniyeler örüyordum ve kil kavanozlar yapıyordum. İş hayatıma genç yaşta başladım. İş hayatıma annemin restoranında ona yardım ederek başladım ve hayatımın çalışarak geçtiğini söyleyebilirim.

.Resim ve heykele olan ilginiz ne zaman başladı?

Babamı kaybettiğimde annem geldi ve benden bir resmini yapmamı istedi. Yaşadığım ülkede, merhumun fotoğrafının duvara asıldığı bir gelenek var. Annem bu geleneği hiç sevmedi, sanırım bu yüzden babamın portresini yapmamı istedi. Belki de en çok zorlandığım tek resim o resimdi… Babamı boyarken ellerim titredi ve gözyaşlarım hiç durmadı …

gina ginali: i̇stanbul başlı başına bir sanat eseri

Size ilham veren sanatçılar, trendler veya insanlar var mı?

Müzeye gitmeyi ve eserleri görmeyi seviyorum. Ivan Aivazovsky, Ilya Repin, Amedeo Modigliani en çok etkilendiğim sanatçılar.

.Sanat hayatınızda karşılaştığınız zorluklar nelerdir?

Pierre Auguste Renoir, insanlar çarpık parmaklarını sorduğunda, heykellerle çalışmanın tek zorluğunun “yetenek parmaklarından geçer” cevabını verdi. Birçok kadın sanatçı görebilirsiniz ama heykeltıraşların çoğu erkek. Parmaklarda şiddetli ağrı, sık kesikler, bileklerde ve sırtta ağrı başlıca nedenler arasındadır. Saatlik çalışamıyorum. Dışarı çıkmam gerektiğini biliyorsam, işe dokunmam çünkü her şeyi mahvedeceğimi biliyorum. Garip olmamam gerektiğini biliyorum, ama en iyi işimi zihinsel olarak incindiğimde yapıyorum.

.Heykel sanatını modernizmle buluşturduğunuzu görüyoruz …

Deneyimlemeyi seviyorum. Mermer, polyester, bronz ve metal malzemelerle modern çizgiler yakalamaya çalışıyorum.

.Çalışmalarınızla yer aldığınız karma sergiler veya özel etkinlikler oldu mu?

En son sergilerimden biri Ekim 2020’de İsviçre’de gerçekleşti; Katılımcı Portreler Art International Zurich 2020.

gina ginali: i̇stanbul başlı başına bir sanat eseri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu