Güncel Haberler

Fransa’da skandal! “Dağlık Karabağ tanınsın” kararı onaylandı

Mecliste sembolik değer taşıyan karar 3 ‘hayır’ oya karşılık 188 ‘evet’ oyu ile kabul edildi, 16 milletvekili çekimser oy kullandı.

Kararda, Dağlık Karabağ sorununun çözülmesi ve sivil nüfusun güvenliğinin sağlanması gerektiği belirtildi.

Fransız hükümetindenavrupal belirtilenkarar’da ortaklarıyla birlikte Dağlık Karabağ’a insani yardım ulaştırması istendi, Fransız hükümeti “Türkiye’nin Dağlık Karabağ sorunu nedeniyle Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecini yeniden değerlendirerek Avrupa Birliği’ne (AB) üyelik sürecine” davet edildi. .

Kararda Fransız hükümetine sözde “Dağlık Karabağ Cumhuriyeti” ni tanıması çağrısı yapıldı.

Fransa Ermenistan’ı desteklediği için eleştirdi

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, TBMM’de yaptığı açıklamada sözde “Dağlık Karabağ Cumhuriyeti” ni tanıma çağrısını kabul etmediğini belirterek, “Ermeni dostlarımız bunu istemedi. Böyle bir karar alınırsa, kendimizi (AGİT) Minsk Grubu’ndan çıkaracağız ve arabulucu rolümüzden vazgeçeceğiz. ” dedim.

Söz konusu karar alınmış olmasına rağmen, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ateşkes anlaşmasında Dağlık Karabağ’ın statüsüne dair herhangi bir unsur bulunmuyor.

Ayrıca Birleşmiş Milletler’e (BM) göre Dağlık Karabağ, Azerbaycan’ın toprakları olarak kabul ediliyor.

Parlamento ve Senato’nun bu yöndeki kararında Ermeni lobisinin etkili olduğu düşünülmektedir. AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanı ülkelerinden biri olan Fransa, Dağlık Karabağ ihtilafında tarafsızlığını kaybettiği ve Ermenistan’ı desteklediği için eleştirildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu