Güncel Haberler

Fransa’da ‘Darbeci Sisi’nin kırmızı halılarda karşılanmasına tepki

Paris merkezli FIDH’nin yöneticilerinden Madelin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un geçen yılın başında Mısır’ı ziyaret ettiğinde Sisi’den insan haklarını korumasını istediğini söyledi.

Mısır’daki baskının o dönemden bu yana artarak ülke tarihinin en kötü seviyesine ulaştığını kaydeden Madelin, bu ülkede avukatların, gazetecilerin ve insan hakları savunucularının yargılandığını ve baskıya maruz bırakıldığını belirtti.

Madelin, “Bugün, Fransa’nın bir diktatör için kırmızı halı sererken, Mısır’da 60.000’den fazla kişinin görüşleri nedeniyle gözaltına alınmasına hayret ediyoruz” dedi. dedim.

Fransa’nın söylemden harekete geçmek için Mısır’a silah satışını durdurması gerektiğini vurgulayan Madelin, aksi takdirde bu ülkedeki baskının suç ortağı olacağını belirtti. Mısır’da 3 insan hakları savunucusunun serbest bırakılmasından memnun olduğunu ifade eden Madelin, “3 kişi serbest bırakıldı ama Mısır hala diktatör. Önümüzdeki hafta diğer insanlar tutuklanacak. “ifadesini kullandı.

Macron, dün Elysee Sarayı’nda kırmızı halıda Sisi’yi karşıladı.

Uluslararası Af Örgütü, İnsan Hakları İzleme Örgütü, İnsan Hakları Ligi ve Mısır’daki bazı kuruluşlar da dahil olmak üzere 18 uluslararası insan hakları örgütünün ortak yazılı açıklamasında, Macron’dan Sisi’ye Mısır’da “insan hakları ihlalleri” nedeniyle keyfi nedenlerle tutuklandı. Aktivistlerin ve insan hakları savunucularının serbest bırakılması için baskı yapması istendi.

“İSLAM YASALARI ÜLKEMDE GEÇERLİ DEĞİL”

Özellikle Libya’da Türkiye’nin tek taraflı adım attığı dönemde Türkiye’nin tek taraflı adım attığını belirten Macron, siyasetin Akdeniz’deki işbirliğine dayalı olarak takip edilmesi gerektiğini, ancak göç sorununun bu şekilde çözülebileceğini söyledi.

Macron, Fransa’da basının özgür olduğunu savundu.

“Karikatür söz konusu olduğunda, bu Fransa’nın Müslüman dünyaya verdiği mesaj değil, kişinin kışkırtıcı ifadesi. Ülkemin buna hakkı var çünkü İslam’ın değil Fransa’nın kanunları geçerlidir. Senin için değiştiremem. Bu karikatürler Fransız hükümetinin yaptığı şey değil. ”Dedi Macron, ama çizgi filmlere karşı şiddet kullanılmaması gerektiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu