Güncel Haberler

Filyasyon ekiplerinin ev ev dolaştığı Tekirdağ’da vaka sayıları yüzde 30 düştü

radyasyon ekiplerinin evlerine gittiği tekirdağ'da vaka sayısı yüzde 30 düştü

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın koronavirüs vaka sayısının arttığı iller arasında saydığı Tekirdağ’da üst düzey tedbirlerle vaka sayısı azaldı. İl Sağlık Müdürlüğü çekim ekipleri evden eve giderek çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Alınan tedbirler, sokağa çıkma yasakları ve çalışmalarla Tekirdağ’daki vaka sayısı azaldı. İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, sağlık çalışanlarının hala canla başla mücadele ettiğini belirterek, “Cidden vaka sayımızın üçte birine ulaştık. Elbette çok iyi bir ilerleme kaydettik, bakanlığımızın kontrolleri, uyarıları ve algoritmaları sonucunda hızlı bir laboratuvar sonuç süresine ulaştık. Mobilizasyon ruhu içinde, tıpkı bir bayrak yarışı gibi, tüm sağlık profesyonellerimiz bayrağı alıp birbirlerine transfer ederek hızlı bir şekilde alınan numuneleri laboratuvarlarımıza getirip, sonuçları çok hızlı çalışma süreleri ile radyasyon ekiplerimize raporlamaktadır. Radyasyon ekiplerimiz aynı anda evlere gidiyor ve fizik muayene yapıyor. İlaçlarını veriyorlar, temas ve izolasyon ayrımını yaparak hastalarımızı bilgilendiriyorlar ve ayrılıyorlar. Bu çalışmalar çok verimli bir şekilde devam ediyor. Buna paralel olarak yönünü aşağıya çeviren bir durumu takip ediyoruz. “

‘HALKIN SINCERE KATKISINI VE DESTEKINI GÖRÜRİZ

İl Sağlık Müdürü Kalkan, süreçte insanların samimi katkı ve desteğini gördüklerini belirterek, “Radyasyon ekip sayılarımız da duruma paralel olarak artıyor. Artan dönemlerimizde kendini ciddi ve dinamik olarak yeniliyor. Bakanımızın uyarılarından sonra bu sayıları hızla artırdık. Araç sayısını ve çekim ekiplerini daha iyi bir yere getirdik. Çalışmalarımıza son derece konforlu bir şekilde devam ediyoruz. Bu çalışmalarda halkımızın samimi katkı ve desteğini görüyoruz. En büyük beklentimiz bunun artarak devam etmesi. Hastalıkların ilk aşamada teşhis edilmesi zordur ve tedavisi kolaydır. Ancak hastalık ilerledikten sonra teşhis kolaylaşır ve tedavisi zorlaşır. Hem servis yataklarının hem de yoğun bakım yataklarının azaltılması halkımıza kalmıştır. Halkımız bugünlerde aşı olan temizlikten, maskeden, mesafeden bahsediyor ama biz bunları uygularken kendimizi aşıladığımızı düşünüyoruz, en güzel aşı, maske, uzaktan hijyen. Üstüne aşı da eklendiğinde inşallah koronavirüsü hep birlikte yeneceğiz ”dedi.

Tekirdağ’da iki laboratuvar ile test sonuçlarının hızlı bir şekilde elde edildiğini belirten Kalkan, “Çorlu Devlet Hastanesinde çok önemli bir laboratuvarımız var, 24 saat çalışıyor. Aynı şekilde bu çalışmalar Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi bünyesinde yapılmaktadır. İki ayrı laboratuarımızda 24 saat sağlık çalışanlarımız olağanüstü bir çalışma yapıyor ”dedi.

‘İKİ KİŞİLİK BİR EKİP GİBİ ÇALIŞIYORUZ’

Radyasyon ekibinden sorumlu doktor Ali Kalfalı, iyi giden çalışmaların sonuçlarını görmeye başladıklarını ve son günlerde vaka sayısının azaldığını söyledi. Kalfalı, “Laboratuvarlarımızda yapılan çalışmalar neticesinde sonuçlar açıklandıkça vakalarımız giderek azalmaktadır. Şu anda sahada hızlı bir şekilde çözeceğiz. Bu şekilde davalarımız birikmez. Sonuçlar alındıktan sonra hemen müdahale edilir. Koordinasyon ekibimiz onlarla iletişime geçerek sisteme düşer ve sahadaki ekiplerimize giderler. En yakın ekibimiz vakaya giderken ilacı alır ve hastalık hakkında bilgi verir. Herhangi bir şikayetleri olursa bizi aramalarını söylüyoruz ”dedi.

‘MUTLULUKLARINI GÖRMEK BİZİ MUTLU EDİYOR’

Radyasyon ekibinden sorumlu hemşire Esra Yalçın, ilaçlarını mutlu ettikleri hastaları görmenin kendileri için büyük mutluluk olduğunu söyledi. Yalçın, “Bazen beklenmedik farklı durumlarla karşılaşabiliriz. Ama hastalara ilaçlarını verdikten sonra yüzlerinde bu mutluluğu görünce mutlu bir şekilde sahadan ayrılıyoruz. Beklentileri yeterince aydınlanmıştır. Karantina sürecinde

10 günde ne yapacaklarını yeterince ve ayrıntılı öğrenirlerse mutlu olurlar. “Hastaların ilaçları geldiğinde memnuniyetini görüyoruz”.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu