Güncel Haberler

FETÖ’den tutuklu iş insanı Gurbanoğlu’nun davası 13 Ocak’a ertelendi

Mübariz Mansimov Gurbanoğlu 15 Mart’ta gözaltına alındı. “Fethullahçı Terör Örgütü’ne üye olmak” suçlamasıyla tutuklandı. Gurbanoğlu hakkında 26 sayfalık iddianame yayınlandı. İddianamede dikkat çeken detay ise; Gurbanoğlu’nun FETÖ başkanı Fetullah Gülen’i ziyaretiydi. Gülen’in Gurbanoğlu’na hediyeler verdiği söylendi. Uçağını Gülen’e tahsis edebileceğini de söylediği belirtildi. Gürbanoğlu, FETÖ üst düzey yöneticileriyle de sık sık görüşüyordu.

Davanın ilk duruşması geçtiğimiz Eylül ayında Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde görüldü. Savunmasını yapan Gürbanoğlu, iddiaları yalanladı. FETÖ, Fethullah Gülen ile iki kez görüştüğünü kabul etti.
İkinci duruşmada koronavirüs önlemleri uygulandı. Bu nedenle sanık iş adamı Gürbanoğlu cezaevinden duruşmaya SEGBİS yani görüntülü ve sesli sistemi kullanarak katıldı. Önce 4 gizli tanık dinlendi.

Kimliği belirsiz tanıklar, Gurbanoğlu’nun FETÖ ile bağlantılı olduğunu iddia etti. Savcı tutukluluğunun devam etmesini isterken, Gurbanoğlu tahliyesini talep etti. Mahkeme, Gurbanoğlu’nun tutukluluğunun devamına karar verdi. Dava 13 Ocak 2021’e ertelendi.

Gurbanoğlu’nun sahibi olduğu Palmali şirketi iflas ederek piyasaya yaklaşık 900 milyon dolar borç bıraktı.

79 gemilik filosunun dörtte üçü Almanya ve Rusya tarafından ele geçirildi. Mübariz Gürbanoğlu, “Silahlı Terör Örgütü Üyesi Olmaktan” 15 yıla kadar hapisle yargılanıyor.

Kaynak: Haber Global

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu