Güncel Haberler

Fazla kilolardan böyle kurtulun! Sağlıklı bir şekilde zayıflamak…

Sadece 5 adımda sağlıklı bir şekilde haftada bir kilo verebilirsiniz. İşte ipuçları …

Yemek öğününü atlama

Belki de en yaygın hata, daha az yemek için öğün atlamaktır. Öğün atladığınızda iştahınızı kontrol edemezsiniz ve kendinizi her zaman buzdolabının önünde bulursunuz. Bunun yerine öğünlerinizi zamanında tüketin. Aç kalarak veya metabolizmanızın gerektirdiğinden daha az kalori tüketerek kilo vermeye çalışıyorsanız, yağ yerine kas kaybediyor olabilirsiniz. Çünkü metabolizma, kıtlık durumunda enerji kaynağı olarak sadece yağı değil kasları da kullanmaya başlar. Bu nedenle herkes 3 ana öğün yapmalı ve ihtiyaca göre 1 ila 3 ara öğün eklemelidir.

– Sizi tok tutan yiyecekleri seçin

Yemeklerinizde et, tavuk, balık ve yoğurt gibi protein kaynaklarına yer açın. Çünkü proteinler, termal etkileri sayesinde vücutta sindirilirken hem uzun süre tokluk sağlar hem de ekstra kalori yakarlar. Ara öğünler için süt, yoğurt seçmek veya meyvenize süt veya yoğurt eklemek, doyurucu etkisi olduğu için yağ yakımını da destekler. Bir yetişkinin günde 2 bardak süt veya yoğurt tüketmesi yeterlidir. Pilav ve makarna yerine bulgur ve tam buğday ekmeği tercih ederek tokluğunuzu artırabilirsiniz.

Her öğüne çiğ sebzeleri ekleyin

Domates, salatalık, marul ve roka gibi sebzeler yüksek su içeriğine sahiptir ve kalorisi çok azdır veya hiç yoktur. Yüksek posa içeriği sayesinde uzun süre tokluk sağlar, kabızlığa iyi gelir ve kilo vermenize destek olur. Çünkü kabızlık, kilo verme oranını azaltan bir faktördür.

Diyetinize karmaşık karbonhidratlar ekleyin

Karbonhidrat, meyvelerde, tahıllarda, baklagillerde bulunan bir besindir ve vücudumuz için ilk enerji kaynağıdır. Birçok insan kilo alma konusunda endişelendiği için karbonhidrat alımını sınırlar. Ancak karbonhidrat kısıtlı diyetlerde yağ kaybı olurken kas ve su kayıpları da meydana gelir. Bu nedenle yağdan kilo vermek için kan şekeri oranını yavaş yavaş yükselten bulgur, tam buğday ekmeği veya çorba gibi kaynakları dahil etmek gerekir.

Bolca su iç

Vücudumuzun yüzde 60’ı sudan oluşur. Vücudumuzdaki tüm sistemler suya bağımlıdır ve eksikliğinde birçok sorun görülebilmektedir. Su tüketmenin yağ yakımına direkt etkisi olmamakla birlikte yeterince su tüketmek kilo verme sürecini hızlandırır. Bunun sebebi bağırsakların çalışmasını sağlayarak kabızlığı önleyerek, midede hacim oluşturarak tokluk sağlayarak kilo verme sürecini olumlu yönde etkilemesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu