Güncel Haberler

Fakülte bu olayı konuşuyor… Profesörü bile şaşırtan kopya: ‘James Bond filmi gibi çekti’

CORONAVIRUS salgını yaşamın her alanında köklü değişikliklere neden olmuştur. Özellikle eğitim altyapısı gelişti. Dersler, sınavlar, ödev sistemi kökten değişti. Elbette sadece eğitimciler tarafından değil, eğitimde öğrenciler tarafından da kullanılan sistemler değişti. Aslında bu değişiklik hile yöntemlerini dijital dünyaya uygun hale getirdi. Bu değişimin en somut örneği Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi’nde yaşandı. Kamera önünde uzaktan sınava giren bir öğrencinin kullandığı kopya yöntemi tüm fakülteyi ve hatta rektörün yönetimini şaşkına çevirdi. Yöntemi James Bond filmlerine benzeten Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Turhan, Hürriyet’e deneyimini anlattı.

ÜRETİLEN YAZILIM

Pandemi süreci ile birlikte tüm sınav ve derslerin özel bir yazılım ile uzaktan yapıldığına dikkat çekiliyor. Dr. Turhan, “Şu anda üniversitemizde derslerden sınav sistemine kadar her şeyi uzaktan yapıyoruz. Kendine özel yazılım ürettiğimizde bu konuda birçok üniversiteye örnek olacak Türkiye. Hatta bu yazılımları diğer üniversitelerle paylaşıyoruz. Elbette bu süreç yeni deneyimler getiriyor ”dedi.

KİMSE ANLANMIŞ

Tıp Fakültesi’nde okuyan bir öğrencinin kopya çekme yöntemi ve bu yöntemin nasıl belirlendiği Prof.
“Çevrimiçi sınavlarımızda öğrenci kamera önüne gider ve masasındaki tüm alet ve ekipmanları sınav amirimize gösterir. Ve sınav bilgisayarda çevrimiçi olarak yapılır.

Yeni kopya yöntemini uygulayan öğrencimiz de kamerasını açarak sınava başladı. 120 soruluk sınavda olağanüstü bir durumla karşılaşmadık. Öğrenci, bilgisayar faresini kullanarak notları aldı ve sınavını bitirdi. Ben de sınavın sorunsuz geçtiğini bildirdim. Ancak sınav sonunda ve sisteme işlenirken, sınava giren öğrencinin bilgisayarına 4 farklı IP adresinden erişilebildiğini fark ettik. Yani 120 soruluk dijital sınavda 480 kayıt vardı. Sonra arkadaşlarının öğrencinin bilgisayarına uzaktan bağlandığını fark ettik. Yani sınav bir, ama soruları çözen 4 kişi. Öğrenci, kamera önünde mouse hareket ettirerek sınavı tamamladı. Tıpkı James Bond filmi gibi.

SINAV İPTAL EDİLDİ

Tespit edildikten sonra sınav iptal edildi. Öğrenci uyarıldı. Senato’da bu tür durumların nasıl izleneceğine dair kararlar aldık. Bu kararları tüm öğrencilerimizle detaylı bir şekilde paylaştık. Şu ana kadar yeni bir girişimle karşılaşmadık. Mevcut sistemin bunu zaten belirlediğini öğrenen öğrencilerimizin bu yöntemi tekrar deneyeceklerini sanmıyorum. ”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu