Güncel Haberler

Eskişehir’de toplu taşıma araçlarında ‘HES kodu’ uygulaması

eskişehir'de toplu taşıma araçlarında 'hes kod' uygulaması

İçişleri Bakanlığı genelgesine göre Türkiye’de tüm toplu taşıma araçlarında HES kodu uygulaması zorunlu hale geliyor Koronavirüsle mücadele Eskişehir’de başladı. Yaklaşık 200 bin kişi internet üzerinden Büyükşehir Belediyesi destek merkezlerine giderek ALO 153 üzerinden kart eşleştirmesi yaparken, HES koduna uymayanların tramvay, halk otobüsleri gibi toplu taşıma araçlarına girmesine izin verilmedi. Güvenlik görevlileri, tramvay duraklarına gelen ve HES koduna uymayan veya yanlış yapanlara yardım etti.

COVID-19 TEŞHİSİNİN VEYA TEMASIN HUKUKİ PROSEDÜRÜ

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Covid-19 teşhisi veya teması olan kişilerin tramvay ve otobüse binmeye ve kartlarını okutmaya teşebbüs etmeleri halinde karantinayı bozup dışarı çıktıkları bilgisinin belirleneceği belirtildi. sistemden ilgili bakanlıklar aleyhine işlem başlatılacak. vaka sayısı artıyor. Toplu taşıma, salgının yayılması için en riskli ortamlardan biridir. Türkiye genelinde yerel yönetimler her ne kadar bazı önlemlere rağmen özellikle yoğun saatlerde bulaşma riskini artırarak konsantrasyona bağlı bir şekilde bu riski en aza indirgemek anlamına geliyor. Bu sebeple İçişleri Bakanlığı’nın kararı ile Eskişehir’de toplu taşımada HES kod uygulamasını başlattık. Destek noktalarımızı ziyaret ederek veya ALO 153 üzerinden internet üzerinden eşleşen 200 bine yakın kart sahibi dışında hiçbir vatandaş eşleşene kadar toplu taşıma araçlarından yararlanamayacak. Kod ve kart entegrasyonu ile Covid-19 tanısı veya teması olan vatandaşların seyahat kartları izolasyon süresi boyunca otomatik olarak askıya alınacak. Bu kişilerin tramvay ve otobüse binerek kartlarını okutmaları halinde karantinayı bozup çıktıkları bilgisi ilgili bakanlıklar tarafından sistemden belirlenecek ve işlem başlatılacaktır.

VATANDAŞLAR MEMNUN

Tramvay durağına gelen Nezahat Yılmaz, HES kodunu hemen eşleştirdiklerini belirterek, “Duyduğumuz gibi bir sorun çıkmasın diye hemen yaptık. Kurallara uymalıyız ”dedi.

Cep telefonu ile eşleşmeye çalışan Özlem Maraşlı, “Şu anda telefonumdan HES kodumu eşleştirdim. Her zaman evde olduğum için toplu taşıma kullanmıyorum. “Bugün onu kullanma ihtiyacı hissettim çünkü ülkeme gideceğim.”

HES kodunun hala 10 gün sürdüğünü ancak eşleşemediğini belirten Zeynep Yurtaydın, “Eşleşiyordum. HES kodum normalde 10 gündü. “HES kodunu tekrar almam gerekecek.”

Yetkililer, vatandaşların eşleştirme işlemi için hafta içi mesai saatleri içinde ALO 153’ü arayarak destek alabileceklerini, işlemin kısa sürede www.eskisehir.bel.tr üzerinden yapılabileceğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu