Güncel Haberler

Eskişehir Şehir Hastanesi’nde ‘Covid Sonrası İzlem Merkezi’ açıldı

Covid-19 muhriplerinin uzun süreli takibinin yapılacağı Eskişehir Şehir Hastanesinde ‘Kovid Sonrası İzleme Merkezi’ açıldı. Merkeze başvuran ve Covid-19 yaptıran kişiler 1 yıl süreyle takip edilecek. Eskişehir Şehir Hastanesi Başhekimi Dr. Koronavirüsün her hasta için farklı sonuçlar yarattığını belirten Yaşar deklarör, “Hastalığın sunumu farklı. Hastalarımızın çoğu hafif hastalık yaşamasına rağmen önemli bir grup, hem serviste hem de yoğun bakımda orta ve ağır şiddette hastalığı geçirerek taburcu edilmektedir. Bu nedenle ‘post-Covid’ veya ‘longed Covid’ gibi bazı kavramlar dünyada tıp literatürüne girmiştir. Biz ve klinik hekimlerimiz bu hastaların taburcu olduktan sonra neler yaşadıklarını merak ediyoruz. Biliyorsunuz, hastalık birçok organ yetmezliği ile kendini gösteriyor. Bu organ yetmezliğini servis veya yoğun bakım ünitesinde tedavi etmeye çalışıyoruz. Ancak bu hasarlı organların taburculuk sonrası durumunu, hasar gören organlarda hasar oranları ne olduğunu ve bunun ne kadar sürdüğünü bilmiyoruz ”dedi.

Başhekim Bilici, orta ve ağır şiddette Covid-19 teşhisi konulan, servis veya yoğun bakım ünitelerinde takip edilerek taburcu edilen kişilerin merkeze başvurabileceğini belirtti.

Eskişehir Şehir Hastanesi Kovid Sonrası İzleme Merkezi Koordinatörü Dr. Şebnem Eker Güvenç de, Covid-19’dan 1 ay sonra negatif testi olan kişilerin başvurabileceğini belirterek, “Ünitemize şikayetleri devam eden hastalar başvurabilir. “Amacımız, devam eden kronik sorunları tespit etmek ve hastalarımıza onlar için hizmet edebilmektir.”

‘ATLADIM AMA BELİRTİLER DEVAM EDİYOR’

Merkezin ilk hastası Serap Doyuk, Covid-19 yaptırmasına rağmen bazı semptomlarının devam etmesi nedeniyle merkeze geldiğini belirterek, “Yaklaşık 1 ay önce hastalığı atlattım, negatif oldum. Ağır bir hastalığım olmadı ama zayıflığım, kırgınlığım ve öksürüğüm hala devam ediyor. Bu yüzden merkeze geldim. Vücudumda, özellikle kalbimde kalıcı bir hasar var mı? “Onları merak ettiğim için geldim.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu