Güncel Haberler

Eski Bakan Mataracı, koronavirüsten yaşamını yitirdi

42. hükümette Rize Adalet Partisi eski İl Başkanı, eski Gümrük ve Tekel Bakanı olarak görev yapan Tuncay Mataracı, geçtiğimiz günlerde İstanbul’daki hastanede koronavirüs teşhisi ile tedavi altına alındı. Su şişesi dün gece vefat etti. Mataracı İstanbul’da toprağa verilecek.

BAKANLIKTA DARBE OLDU

Tuncay Mataracı, 1977 genel seçimlerinde Adalet Partisi’nden Rize milletvekili seçildi. Güneş Motel Olayı olarak bilinen görüşmelerin ardından Adalet Partisi’nden ayrılarak Bülent Ecevit ile bakanlık karşılığında hükümet kuran 11 milletvekilinden biri oldu. Eski Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında kurulan 42. hükümette Gümrük ve Tekel Bakanı olan Mataracı, Rize, araştırmacı ve yazar Fatih Sultan Kar’ın hazırladığı Rize tarihi adlı kitapta şu ifadeleri kullandı:

eski bakan mataracı koronavirüsten öldü

“1969 seçimlerinde kazandım ama ilçelerin oylarıyla kaybettim. Adalet Partisi merkezde elde ettiğim başarıdan dolayı yolumun açık olduğunu gördü ve onu il başkanı yaptı. 1973’te tekrar aday gösterildim. 600 oyla kazanmama rağmen parti bölünmeleri nedeniyle meclise giremedim. 1977’de tekrar aday olduğumda bu büyük bir oy oldu Rize’nin bugünkü nüfusu dikkate alındığında 57.300 oyla meclise girdim. 1978’de Gümrük Bakanı oldum. 1980’de de bir darbe oldu. Darbeden 2-3 ay sonra hapse girdim. Olmayan anayasa ile yargılandım. Önceki darbelerde olduğu gibi ben de kararı alınan mahkemelerde yargılandım. ”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu