Güncel Haberler

Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcılığı’ndan Leyla’nın amcasının tahliye kararına itiraz

Ağrı’da ortadan kaybolmasından 18 gün sonra cesedi bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir, ‘kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış hayattan, ‘şiddet ve hürriyetten mahrum bırakma’ suçundan 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı. bir çocuğa karşı aldatma ‘. Karara Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz etti. Başsavcılığın itiraz dilekçesinde, sanık tarafından yaşadıkları çevre ve aile durumu, tanıklara baskı ve delillerin saklanma ihtimali göz önünde bulundurularak verilen tahliye kararının kaldırılması talep edildi.

Ağrı şehir merkezinde yaşayan Şükran ve Nihat Aydemir çiftinin 7 çocuğundan 6’sı Leyla, 15 Haziran 2018’de büyükbabasının yaşadığı, Ramazan Bayramı için gittikleri Bezirhane köyünde kayboldu. Bundan sonra Türkiye 18 gün boyunca seferber oldu, Leyla’nın cansız bedeni, köye 3 kilometre uzaklıkta bulunan Kurudere’de bulundu. Leyla’nın ölümünün ardından açılan soruşturma kapsamında 2’si Leyla’nın amcası 7 sanık hakkında dava açıldı.

Amca cezalandırıldı, 6 sanık görevden alındı

Ağrı 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2 Ekim’de yapılan karar duruşmasında amcası Yusuf Aydemir, ‘çocuğa kasten öldürme’ ve ‘şiddet ve dolandırıcılık kullanarak özgürlükten yoksun bırakma’ suçlarından 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı. bir çocuğa karşı ‘. Musa Amca Aydemir, babası Nihat Aydemir’in kuzeni Mehmet Ali Aydemir, köylüleri Besim Dursun, eşi Hatun Dursun, Yıldırım Artam ve eşi Ayşe Artam beraat etti.

Amca tahliye edildi

Leyla Aydemir’i ‘kasten öldürme’ suçundan 4 yıl hapis, ‘çocuğa şiddet ve dolandırıcılık yoluyla özgürlükten yoksun bırakma’ suçundan 4 yıl hapis cezasına çarptırılan amcası Yusuf Aydemir hakkındaki karar, 1. Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi Ceza Dairesi. Oda, sanık Yusuf Aydemir’in tüm sanıklar için verilen hükümleri ihlal ederek tahliyesine karar verdi. Dairenin bozma gerekçesiyle gerçek fail veya faillerin tespiti için Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığına tebligat yapılmasına karar verilmesi gerektiği halde sanığın mahkumiyet kararı olarak gösterildi.

BÖLGE ADLİ AVUKATLIK BÜROSU

Leyla Aydemir’in amcasının tahliyesine ilişkin karara Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz etti. Başsavcı, Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 2.Ceza Dairesi’ne gönderilen itiraz dilekçesinde, sanık Yusuf Aydemir’in tahliye kararının usule ve hukuka aykırı olduğunu belirtti. Yusuf Aydemir ile merhumun babası arasında uzun zamandır devam eden bir husumet olduğunu ve bunun dosya kapsamındaki gizli tanıkların ve taraf ve tanıkların ifadelerinden anlaşılabileceğini vurgulayan temyiz dilekçesinde, dava dosyasında yer alan tanıkların ve gizli tanık ifadelerinin birbirini doğruladığı belirtilirken, ölen kişinin nihayet sanık tarafından kaçırılıp öldürüldüğü anlaşıldı. sürüldü.

Başsavcılığın temyiz dilekçesinde şu ifadelere yer verildi:

“Dosyadaki deliller, delillerle desteklenen gerçekler doğrultusunda, sanık Yusuf Aydemir, mağduru evden çıktıktan sonra kaçırdı ve ölümü üzerine mağduru serin bir alanda tuttu, aramaların gevşetildiğini ve cesedin Dereye atıldı, köyde normal hayata dönme fırsatı yakaladı, suçlamalar kabul edilmese de, merhumun babasıyla önceki düşmanlığı, taziye evinden kısa bir süre ayrılıp çevreyi izliyor Çocuğun görülmesinden dakikalar sonra, çocuğun kaybolduğu ve anne Şükran Günü’nde sanığın kendisine verilen suçu işlediğine dair yeterli delil bulunduğunun anlaşılmasına rağmen çocuğun son görüldüğü kapı bulunamadı. ne olacağını tahmin ederek çocuğuna bir şeyler yapıldığını anlayarak ağlaması, çocuğun evde bulunmasını engelleme çabaları aile ve tüm bunlar kısa sürede. anlaşıldı. “

Dilekçenin sonuç ve talep bölümünde “Sanık aleyhine işlenen suçun niteliği ve mahiyeti, sanık hakkındaki deliller mahkumiyet için yeterlidir, suç CMK’nın 100. maddesindeki katalog suçlar arasında yer almaktadır. sanığın içinde yaşadığı çevre ve aile durumları, tanıklara yönelik baskı, sanığın itirazla çıkarılma kararını dikkate alarak delilleri gizleyebilme imkânı ve itirazımız yerinde görülmezse, itiraz değerlendirilmek üzere Erzurum Bölge Adliyesi 2.Ceza Dairesine gönderilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu