Güncel Haberler

Erdoğan’dan Özgür Özel’e ‘diktatör’ davası

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın, Ankara 12. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılacak davanın dilekçesinde Özel’in sözlerine yer vererek, “Sanık ve ısrarla üyesi olduğu siyasi parti Cumhurbaşkanımıza hakaret niyetiyle ‘diktatör’ gibi davranan, uzun süredir yurtiçi ve yurtdışında kabul edilmeye çalışılan algılama operasyonu ve otoriter propagandanın bir yansımasıdır ”.

‘PKK FETÖ’YÜ DE DESTEKLİYOR’

Dilekçede, “Özel ve üyesi olduğu siyasi partinin bu amaç doğrultusunda halen haksız ve asılsız, ortak bir politika çerçevesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret suçlamaları ve büyük çaba sarf ettiği belirtildi. Bu suçlamalara kamuoyunu ikna etmek için ”dedi, PKK, FETÖ ve yan unsurlar da aktif destek sağlıyor” ifadesi kullanıldı.

Özel’in sözlerinin eleştiri kapsamında değerlendirilmesinin ve hukuken korunmanın mümkün olmadığı ifade edilen dilekçede, “Cumhurbaşkanımıza yönelik iddianın ağır bir iftira olduğu ve hukuken korumanın mümkün olmadığı” belirtildi.

YASAL OLARAK ÖZEL

Özel’in davaya konu olan açıklamalarının düşünce ve ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiği ve hukuken mazur görülemeyeceği belirtilen dilekçede, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından yapılan başvurular gündemdeydi. İfade özgürlüğü ihlaline, başvurularda özel hayat hakkının korunmasının daha değerli olduğuna işaret edildi. Dilekçede Özel’in bu nedenlerle 250 bin lira manevi tazminat ödemesi istendi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu