Güncel Haberler

El konulan ’yasak ırk’ üç köpeği için her gün 160 kilometre yol gidiyor

İstanbul’da şehir hayatından ayrılarak memleketi Trabzon’un Of ilçesine yerleşen Recep Bayraktar, sosyal medyada köpekleriyle çektiği videolarla ün kazandı. Sosyal medyada 600 bine yakın takipçisi bulunan Bayraktar, Kangal, Jack Rusell, Cane Corsa ve Dogo Argentino köpekleri ile doğa yürüyüşleri ve günlük aktiviteleri içeriyor. Köpeklerini sosyal medya geliri ile besleyen Bayraktar, yasaklı cins olduğu gerekçesiyle 3 dogo Argentino köpeğine el konuldu. Trabzon Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’nün ele geçirdiği köpekler şehir merkezindeki bir barınağa yerleştirildi. Bayraktara’ya 30 bin TL para cezası verildi.

el konulan üç 'yasak cins' köpek için günde 160 kilometre

HER GÜN 160 KİLOMETRE GELİYORUM

Dogo Argentino cinsinin 3 köpeğine el konulduğunu belirten Bayraktar, benim köpeklerimde çizik bile yok, çok bakımlı ve uysal köpekler. 3 yıldır köpeğe bakıyorum. Köpeklerim, çocuklarım ve çocuklarım bakmaya ve sevmeye geliyordu. Hayvansever olarak yaşayan bir kadın savaştığımdan şikayet edince çocuklarım tanıdığım köpeklerimi benden aldı. 3 yıldır köpeklerime en iyi koşullarda bakıyorum. Şimdi gelip köpeklerimi beton zemine sahip küçük bir yere kilitlediler. Köpeklerin hayatlarının sonuna kadar burada kalmalarını istiyorlar. Köpekler onları terk ettiğimi düşünmesin diye her gün 160 kilometre yol alıyorum. Of ilçesinde dağın zirvesinde yaşıyorum, burası Maçka ilçesinde bir dağ başı. Gelmeliyim çünkü köpeklerim başkasının elinden yemek yemiyor. Aslında yemek bahane istiyor, köpek, ailesi, ben. Evimde 7 tane daha köpeğim var. Buraya her geldiğimde onları alıp götürecekleri korkusuyla köpeklerimi beklemesi için birini bırakmam gerektiğini söyledi.

el konulan üç 'yasak cins' köpek için günde 160 kilometre

‘KÖPEKLERİMİ EVLAT GİBİ GÖRÜNÜYORUM’

Kendisine de para cezası uygulandığını anlatan Bayraktar, yaklaşık 30 bin lira para cezası istedi. Önemli değil, köpeklerimi bana verdikleri sürece köpeklerim için elimde ne varsa vermeye razıyım. Ancak köpeklere işkence eden, ayaklarını kesen, ses tellerini kesen ve üretim için köpek kullananlara 900 TL para cezası kesiliyor. Köpeklerimi örnek bir şekilde besliyorum, onlardan hiçbir şey esirgemiyorlar, çocuk gibi görünüyorum, bu şekilde cezalandırılıyorum. Bu bir doğru mu? Köpeklerimi almak için yasal olarak haklarımı arayacağımı söyledi.

TRAHAYKO: ÜRETİLMESİ YASAK DEĞİL, YASAKLANMALIDIR

Trabzon Hayvanları Koruma ve Beslenme Derneği (TRAHAYKO) Başkanı Lütfiye Tüzün, mağdurdan ele geçirilen köpeklerin barınakta kalmaya devam etmeleri halinde öleceğini belirterek, yasaklı cins diye bir şey olmamalı, yasaklı sahibi olmalı dedi. . Yasaya göre yasaklı ırklar fiziksel özelliklerine göre yasaklanmış sayılmaz. Dogo ve pit bull köpekleri güçlü hayvanlardır. Ancak köpekler, sahibinin onları nasıl yetiştirdiğine göre şekillenir. Ayrıca Sivas kangalları da bulunmaktadır. Bunlar da çok güçlü ama yasak ırk değil. Devlet, yasaklı cins olarak bilinen köpeklerin üretimini kontrol etmelidir. Ancak doğmuş sakin bir köpeğin sahibinden alınıp barınaklarda ölüme terk edilmemesi gerektiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu