Güncel Haberler

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan: Bir faciaya doğru gidiyoruz

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya’nın son 91 yılın en kurak dönemini yaşadığını ve şehre içme suyu sağlayan Kayalıköy Barajı’ndaki su seviyesinin yüzde 3’e düştüğünü söyledi.

Gürkan, Belediye Meclis Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında, bölgeyi etkileyen kuraklık nedeniyle yer altı ve yerüstü su kaynaklarının dibe vurduğunu belirtti. Şehirdeki su sorununun çözümü için gerekli tüm çalışmaları yaptıklarını anlatan Gürkan, “Bugün itibariyle 3 su kaynağımız var. Paşaçayırı’da 12 adet içme suyu kuyusu, 1992 yılında inşa edilen Süloğlu Barajı ve 2017 sonunda hizmete giren Kayalıköy Barajı hattı. Bu yaz bir sulama kooperatifi Kayalıköy Barajı’ndan bol miktarda su kullandı. Silajlık mısır ekildi ve yabani sulama ile bol su kullanıldı. Kayalıköy barajındaki su seviyesi yüzde 3 bandında düştü, bu Türkiye’deki en düşük seviye ”dedi.

BORU PATLAMALARI NEDENİYLE KESİNTİ

Kayalıköy Barajı’nda su seviyesinin kritik noktaya düşmesi nedeniyle su alımının Süloğlu Barajı’ndan başladığını belirten Gürkan, bu hattaki borularda meydana gelen patlamalar nedeniyle zaman zaman şehirde su kesintileri yaşandığını belirtti.

Patlayan boruların yenileneceğini belirten Gürkan, şöyle devam etti:

“Eski boruları değiştirerek yüzde 40 su kaybını önlemenin önemini görüyoruz. Vatandaşlarımız suyu ekonomik kullanmalıdır. Valimize sunacağım, planlı tarım yapılmalı. Su kaynakları kontrolde kullanılmalı ve tarımsal ekim alanları buna göre revize edilmelidir. Kırklareli’den de aynı isteği yapacağım. Trakya, son 91 yılın en kurak dönemini yaşıyor. Yeraltı suyumuz yüzde 85 azaldı. Bir felakete doğru gidiyoruz. Kızıyorsun, bağırıyorsun, hakaret ediyorsun. Ben bir şey demiyorum. Ama bu içme suyu hattı çalışmaları, Kayalıköy hattı, içme suyu arıtma tankı, 6 yeni tank yapımı için teşekkür etmeyebilirsiniz ama çocuklarınız ve torunlarınız bunu yapanlara teşekkür edecek. “

YENİLEME ÇALIŞMALARININ YÜZDE 40’I TAMAMLANDI

Şehirde altyapı çalışmalarının da devam ettiğini ifade eden Gürkan, içme suyu şebekesi yenileme çalışmalarının yüzde 40’ının tamamlandığını ve çalışmaların önümüzdeki aylarda tamamlanacağını kaydetti.

BELEDİYE TİCARETE DESTEK VERECEK

Gürkan, yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında faaliyetlerine ara veren belediye kiracıları ve işyeri çalışanlarına yardımcı olunacağını belirtti.

Belediye Meclisinin 25 Aralık Cuma günü olağanüstü toplanacağını ve yapılacak yardımları görüşeceğini belirten Gürkan, “Edirne İl Hijyen Kurulu’nun aldığı kararlar doğrultusunda belediye kiracıları 3 kişilik kira almayacaklar. ay. Faaliyetlerini kısmen durduran ya da devam ettiren belediye kiracılarının kiralarını 3 ay boyunca yüzde 75 azaltmak istiyoruz. İşyerlerinin kapalı olması nedeniyle maaş alamayan çalışanlarımıza da maddi destek sağlayacağız. ” O konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu