Güncel Haberler

‘Edeb’i taciz ifşa oldu

Yazar Hasan Ali Toptaş hakkında sosyal medyada bir kadının tweet’i çığ gibi büyüdü ve kadınlar Toptaş ile yaptıkları taciz ve cinsel saldırı iddialarıyla edebiyat dünyasında bir ifşa hareketi başlattı. Leyla isimli bir hesap, Toptaş’ın bir videosunu paylaşarak, “Bu adamın açığa çıkmasını hevesle kaç kişi bekliyoruz? Ben ve birçok arkadaşımın onunla üniversite yıllarından hoş olmayan anıları var. Mevcut bilince ve cesarete sahip olsaydım, kesinlikle onu açığa çıkarırdım. Klasik orta yaşlı cis erkek edebiyat yazarı. “Yazdı. Bu tweet altında 20’ye yakın kadın Hasan Ali Toptaş’ın kendisini taciz ettiği anılarını paylaştı. Bu isimler arasında yazar Pelin Buzluk da vardı. Pelin Buzluk’un yazılarının ardından yazarlar Aslı Tohumcu, Nermin Yıldırım ve diğer birçok yazar yazarları açıkladı. “yalnız değilsin” diyerek onları taciz eden.

‘CİNSEL TACİZİN ÖTESİNDE CİNSEL SALDIRI’

Hürriyet’e konuşan Pelin Buzluk, yaşadıklarını şöyle anlattı: “2011’de cinsel tacizden çok cinsel saldırı diyebileceğim bir olaydı. Konuşmak benim için çok zor. Bizi eski karımla yazı evine davet etti. Karım gelmek istemeyince yalnız gittim. Fiziksel yönelimi ve gerginliği vardı. Şok olmuştum. Bir süre kendimi banyoya kilitledim ve ‘Üzgünüm ama istemiyorum’ dedim. Sonraki yıllarda özür dilediğim için kendimi çok suçladım. O halde neden bu elbiseyi giydin? dedi ve beni geri olmakla suçladı. O gece o evden ayrıldıktan sonra, sanki hiçbir şey olmamış gibi benimle iletişim halinde olmak istedi. Kendini asla suçlu görmedi. “

HASAN ALİ TOPTAŞ: ‘Özür dilerim’

İddialar hakkında konuştuğumuz yazar Hasan Ali Toptaş, “Bir insan erkeksi failin ne olduğunu anlayana kadar karşı tarafa ne kadar büyük yaralar açtığını bilmeden, farkında olmadan, düşünmeden hata yapabilir. Bugün ajansın ne olduğunu kadınlardan öğreniyoruz. “Farkında olmadan ve bilmeden davranışlarım için incittiğim, üzdüğüm ve incittiğim tüm insanlardan içtenlikle özür dilerim.”

KADINLAR DAHA FAZLA KONUŞACAK

'edeb' tacizi maruz kaldı

Yazar Aslı Tohumcu, istismara uğrayan kadınlarla dayanışma içinde, kendisini taciz eden yazar Bora Abdo’yu da ortaya çıkardı: “Bora Abdo adını vererek ve Pelin Buzluk’un Hasan Ali Toptaş’ı ifşa etmesinden cesaret alarak yalnız olmadığımızı göstermek istedim. Kadınlar birbirlerinden güç alarak konuşurlar, daha fazla konuşacakları açıktır.

SİZİNLE DURMAK İSTİYORUZ

Sosyal medyadan Aslı Tohumcu ve Pelin Buzluk’un destekçilerinden biri de ünlü yazar Nermin Yıldırım’dı. Yıldırım, “Aslı bana yaşadıklarını anlattı. “Başlarına ne geldiğini konuşma cesaretini bulan kadınlar o kadar çabuk gözden düşürülüyor, zorbalık ediliyor ve yalancı muamelesi görüyor ki, şimdi bunu o kadar deneyimledik ki, biri gürültü yaptığında koşup yanınızda olmak istiyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu