Güncel Haberler

Ebubekir Sofuoğlu’na tepki yağdı! Akademinin yüz karası

Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’nun katıldığı bir televizyon programında üniversiteler için “fuhuş evleri” benzetmesi büyük yankı uyandırdı. Sakarya Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, konu ile ilgili gerekli işlemlerin başlatıldığı belirtildi; Sofuoğlu, Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” iddiasıyla soruşturma başlattı.

Daha önce tepki gösteren açıklamalarıyla gündeme gelen Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü Profesörü. Dr. Sofuoğlu, katıldığı bir televizyon programında üniversiteler için “fuhuş evleri” kelimesini kullandı. Sofuoğlu’nun sözleri büyük tepki alırken, Konuyla ilgili Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, “Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’nun ulusal bir kanalda yaptığı açıklamalar hiçbir şekilde kabul edilemez ve hoş görülmez. Söz konusu konuşma ile ilgili gerekli işlemler yapılacaktır ”dedi.

Sakarya Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, “Ebubekir Sofuoğlu’nun ulusal kanal programında söylediği sözler, Sakarya Üniversitesi öğretim üyeleri, öğrencileri, mezunları ve kamuoyunda haklı tepkilere neden oldu. Sofuoğlu, söz konusu konuşmasında Üniversitemizin ana yerleşkesinin bulunduğu Serdivan’ı da dahil ederek yaptığı cümlelerde Sakarya, bölgemiz ve ülkemizin kalkınma önceliklerine katkı sağlamaya çalışan üniversite üyelerini suçladı.

Söz konusu ifadeler, üniversiteleri üniversitemizin dışında ve eğitim kurumlarını bir bütün olarak şüphe altına alacak ciddi suçlamalar içeriyor ”dedi. Açıklamada şu kaydedildi: “Öte yandan üniversitelerimizin araştırma, eğitim ve toplum hizmet merkezleri olarak faaliyet göstermesi için tüm imkanları seferber eden Başkanımızın ismini anmak da büyük bir talihsizlikti. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’nun konuşmasının kabul edilmesi ve hoş görülmesi kesinlikle mümkün değildir. Söz konusu konuşma ile ilgili olarak gerekli işlemlerin başlatıldığı kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof.Dr. Yekta Saraç, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, akademisyenlerle ilgili disiplin işlemlerinin ancak kanun gereği üniversiteleri tarafından başlatılıp yürütülebileceğini belirtti. Saraç, “Çocuklarımızın eğitim gördüğü üniversitelerimizi, onlardan bahsetmekten bile utandığımız yerlerle karşılaştırmak ve çok çirkin ifadeler kullanmak kabul edilemez. Bu vesileyle akademik ifade özgürlüğünün yanlış anlaşılmaması gerektiğini ve hocalarımızın milletimizin değerleri ve hassas konuları ve kavramları hakkında konuşurken son derece dikkatli olmaları gerektiğini vurgulamak isteriz. “

BAĞIMSIZ OLMAYAN KABUL EDİLEMEZ KELİMELER ‘

Sofuoğlu’nun öfke uyandıran sözlerine siyasilerden sert tepki geldi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: “Üniversitelerimizi şüpheye düşüren ret ve asılsız açıklama ile ilgili gerekli önlemlerin alınmasını memnuniyetle karşılıyoruz.”

İletişim Müdürü Fahrettin Altun: “Üniversitelerimiz araştırma, öğretim ve toplum hizmet merkezleridir. Gençlerimiz bizim öğrencilerimizdir. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde yüksek öğretim alanında elde ettiğimiz muazzam mesafe, üniversitelerimize ve gençlerimize verdiğimiz değerin bir yansımasıdır. “

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı eş: “Üniversitemizin, Türkiye’deki ideallerimizin itici gücü olduğuna inanıyorum. Akıl, vicdan, ilim, akıl ve vicdanla bağdaşmayan sözleri asla kabul etmiyorum.”

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan Milliyet’e yaptığı açıklamada, “Zaman zaman akademi veya diğer toplumlardan milletimizi üzen bu tür gereksiz ve sıkıntılı çıkışlar, temsil ettiklerine inandıkları topluma en çok zarar veriyor. Toplumdan kopuk, halkımızın sinir uçlarıyla oynayan ve hassasiyetlerimizi görmezden gelen böylesine özensiz, genelleyici sözler çok üzücü. Öncelikle ait oldukları topluluk ‘yeter artık’ demeli. Elbette söz konusu açıklamalar için ilgili taraflarca gerekli işlemler yapılacaktır. Ancak asıl mesele ceza, disiplin kovuşturması, kurumdan ihraç vb. Değil; asıl mesele vicdan, sorumluluk bilinci. Bu ne kadar kaba. Yeterli. Gençlerimizin Türkiye’nin inşasında hedeflerine ulaşmalarının önemli bir rolü olduğuna inanıyoruz. “Dedi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: “Üniversitelerimizle ve gençlerimizle gurur duyuyoruz. Bunların herhangi bir çirkin açıklamasını reddediyor ve kınıyoruz. Türkiye’nin geleceği tüm gençlerimizin emanetidir. “

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya: “Üniversitelerimizi fuhuş evi olarak gören zihniyetin üniversite gençlerine verecek hiçbir şeyi yok. YÖK’ün bu profesör unvanını kampüsten uzaklaştırması gerekiyor. “

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal: “2016’da yaptığı konuşmada Atatürk’ü ‘gayri resmi’ diye aşağılayan Ebubekir Sofuoğlu, üniversitelere ‘fuhuş evi’ diyerek hakaret etmeye devam etti. Şimdi, bu kişinin ‘Üniversiteler fuhuş yuvası’ demesinden, bunu söyleyen bir profesör olmasından, cesareti olduğu ve bu sözleri görmezden gelmesine ve konuşmasına izin vermesinden utanmalı mıyız yoksa oraya mı gidecek? böyle bir konuşmadan sonra utanmadan üniversite?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu