Güncel Haberler

‘e-Duruşma’ sistemi 69 mahkemede daha başladı

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre Adalet Bakanlığı, 15 Eylül’den bu yana uygulanmakta olan e-Yargı sistemini yargı reformu kapsamında genişletiyor.

Bakanlık, bugün itibariyle 65 icra mahkemesi ve 4 kadastro mahkemesi olmak üzere İstanbul’da toplam 69 mahkemeyi e-Yargılama sistemine dahil etti. Böylece, sistemin uygulandığı toplam mahkeme sayısı ülke genelinde 329’a yükseldi. Sistem, büyük şehirlerdeki birçok mahkemede başarıyla uygulanmaktadır.

Ayrıca e-Deneme sistemi, salgınla mücadelede mahkemelerde oluşabilecek yoğunlukların önlenmesine de katkı sağlıyor.
İstanbul’da sisteme dahil olan 69 mahkeme ile e-Yargılamanın uygulandığı mahkemelerin ülke geneline dağılımı şöyle oldu:
“91 tüketici mahkemesi, 181 icra hukuku mahkemesi, 33 kadastro mahkemesi, 5 asliye hukuk mahkemesi, 4 sulh mahkemesi, 8 aile mahkemesi, 6 iş mahkemesi, 1 asliye ticaret mahkemesi.”

SİSTEM ADALET MÜHENDİSLERİ BAKANLIĞI TARAFINDAN GELİŞTİRİLMİŞTİR

Adalet Bakanlığı mühendisleri tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen e-Deneme sistemi 15 Eylül 2020 tarihinden itibaren başarıyla uygulanmaktadır. Adalet Bakanlığı tarafından kademeli olarak genişletilen sistem, teknik altyapı hazır. Zaman ve emek tasarrufu sağlayan uygulamada öncelikle avukatlar UYAP Avukat Portalı’ndan duruşma menüsüne sorgulama yoluyla gerekçeyi yazarak e-Duruşma talebi gönderiyor. Hâkim, talebi UYAP üzerinden kabul ettikten sonra avukatların kimlik doğrulaması elektronik imza yöntemi ile yapılır. Mahkeme hakimi, avukatların bilgi ve fotoğraflarını UYAP sistemi üzerinden teyit ettikten sonra mahkemenin sistemi devreye almasıyla e-yargılama başlar.

Sistem hâkimler, savcılar, avukatlar ve personel için zamandan ve emekten tasarruf sağlar. Adli hizmetlerde kullanılan SEGBİS sistemi, kurulum amacına uygun olarak sadece cihazın bulunduğu adliyelerde ve ceza infaz kurumlarında kullanılabilir. E-Deneme sisteminde ise mahkemeler bilgisayar, tablet ve cep telefonu gibi akıllı cihazlara bağlanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu