Güncel Haberler

Dünya Meteoroloji Örgütü: 2020’nin en sıcak üç yıldan biri olması bekleniyor

WMO 2020 Küresel İklim Durumu ara raporuna göre okyanus sıcaklığı rekor seviyelerde. Okyanuslar tarafından emilen ve suyu daha asidik hale getiren karbondioksitten (CO2) etkilenen deniz ekosistemi, 2020’de okyanusların% 80’inden fazlasının küresel olarak ısı dalgalarına maruz kalmasıyla daha da fazla zarar gördü.

Düzinelerce uluslararası kuruluş ve uzmanın katkılarına dayanan rapor, aşırı sıcaklıklar, orman yangınları ve seller gibi yüksek etkili olayların yanı sıra rekor kıran Atlantik kasırga mevsiminin milyonlarca insanı nasıl etkilediğini ve sağlığa yönelik tehditleri nasıl artırdığını gösteriyor. COVID-19 salgınının getirdiği güvenlik ve ekonomi.

Rapora göre, COVID-19 karantinasına rağmen atmosferdeki sera gazı konsantrasyonları artmaya devam etti. Atmosferdeki uzun CO2 ömrü göz önüne alındığında, bu, gezegenin gelecek nesiller boyunca daha da ısınacağının bir göstergesidir.

WMO Genel Sekreteri Prof. Petteri Taalas, “2020’de küresel ortalama sıcaklığın sanayi öncesi (1850-1900) seviyesinin 1,2 ° C üzerinde olacağını söyledi. Geçici olarak 1,5 ° C’yi geçme olasılığı 2024’e kadar en az beşte birdir. ”“ Bu yıl Paris İklim Değişikliği Anlaşması’nın beşinci yıldönümü. Hükümetlerin sera gazı emisyonlarını azaltma vaatlerini memnuniyetle kabul ediyoruz çünkü şu anda doğru yolda değiliz ve daha fazlasını yapmamız gerekiyor. “İfadelerini kullandı.

Prof. Taalas sözlerine şöyle devam etti:

“Rekor sıcaklığın yaşandığı yıllar genellikle 2016 gibi güçlü bir El Niño olayı ile aynı zamana denk geldi. Şu anda küresel sıcaklıklar üzerinde soğutma etkisi olan La Niña koşulları gözlemlense de, bu 2020’de ısıyı azaltmak için yeterli değil. Mevcut La’ya rağmen Niña koşulları, bu yıl 2016 ile karşılaştırılabilir rekor bir sıcaklık gösterdi ”.

“Maalesef 2020, iklimimiz açısından olağanüstü bir yıl oldu. Karada, denizde ve özellikle Kuzey Kutbu’nda yeni aşırı sıcaklıklar gözlemledik. Orman yangınları Avustralya, Sibirya, ABD Batı Kıyısı ve Güney Amerika’daki geniş alanları harap etti ve tüm dünyaya duman yaydı. Orta Amerika’da üst üste 4. kategori kasırgalar da dahil olmak üzere, Kasım ayında Atlantik’te rekor sayıda kasırga gördük. “Afrika ve Güney Doğu Asya’nın bazı bölgelerinde meydana gelen seller, büyük bir nüfus yerinden edilmesine ve milyonlarca insan için gıda güvenliğini tehlikeye atmasına neden oldu”.

Küresel İklim Durumu 2020 geçici raporu, Ocak-Ekim arasındaki sıcaklık verilerine dayanmaktadır. Nihai 2020 raporu Mart 2021’de yayınlanacak. Rapor, Ulusal Meteoroloji ve Hidroloji Hizmetleri, bölgesel ve küresel iklim merkezleri ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Uluslararası Para Fonu (IMF), UNESCO Hükümetlerarası Oşinografi Komisyonu’nu içeriyor. (UNESCO-IOC), Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Birleşmiş Milletler. Çevre Programı (UNEP), BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve Dünya Gıda Programı (WFP) dahil olmak üzere Birleşmiş Milletler ortaklarından alınan bilgileri içerir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu