Güncel Haberler

Diyarbakır’da evlat nöbetindeki anne: HDP, oğlumu PKK’ya verdi

Diyarbakır’da yaşayan Mehmet Akar, geçen yıl 21 Ağustos’ta ortadan kayboldu. Akar’ın annesi Hacire Akar, bir gün sonra HDP Diyarbakır il binası önüne geldi. Oğlunun HDP’liler tarafından kaçırıldığını söyleyen Anne Akar, il binası önünde oturma eylemi başlattı. Eylemin 3. gününde ortaya çıkan Mehmet Akar, mahkemece ev hapsine mahkum edildi. Oğluyla tanışan ve protestosuna son veren Hacire Akar, kayıp anneleri çağırdı. Akar’ın çocuğuyla buluşması, çocukları PKK terör örgütü tarafından kaçırılan ailelere umut oldu. Akar’ın çağrısı üzerine harekete geçen çocukları kaybolan aileler, 3 Eylül’de HDP binası önünde oturma eylemi başlattı.

EVLENEN AİLE SAYISI 20 OLDU

Hacire Akar’ın oğlu Mehmet, Hüsniye-Hüseyin Kaya’nın kızı Hatice Ceylan’ın oğlu Cafer, Necla-Metin Açan çiftinin oğlu Harun Halime Kadran’ın torunu Halil İbrahim, Nizamettin-Aslıhan Eşrefoğlu çiftinin oğlu Hüseyin’in yanı sıra. Gevriye Ayhan’ın kızı Pelda, Melik Aslan’ın oğlu Volkan, Muhteber Birlik’in oğlu Veysi, Cahide Alkan’ın oğlu Mehmet Emin, Şahize Altınkaynak’ın kızı Halise Alptekin, Naime Dalmış’ın kızı Tekoşin Açar, Sait Açar’ın oğlu Haşim, Cemal Ertaş’ın oğlu Ramazan, Sever Fidan’ın oğlu Tayfur Fidan, Gülşen Çetin’in oğlu Erdal Çetin, Fahrettin-Meryem Akkuş’un oğlu Erkan, Fattah-Perihan Kaya’nın oğlu Cuma ve son çifti Safiye-Mehmet Emin Coşkun Oğlu İbrahim Coşkun ve Mehmet-Keziban Yalçın çiftinin kızı Yasmin, aile sayısı 20’ye ulaştı.

‘OĞLUMU ALANA KADAR GİTMEYECEĞİM’

2015 yılında Tunceli-Pülümür yolunda PKK’lı teröristler tarafından ana birime giderken kaçırılan oğlu Adil için oturma eylemini sürdüren Cennet Kabaklı, oğlunun kaçırılmasından HDP’yi sorumlu tuttu. Kabaklı, “Otobüsten silah zoruyla indiler. Acımasızca ellerinden aldılar. 6 yıldır oğlumun sesini duymadım ve onu göremedim. Videoyu çekildikten sonra yayınladılar, gördüğüm buydu ama 2 yıldır internette görmedim. 464 gündür buradayım. Oğlum olmadan gitmeyeceğim. HDP oğlumu aldı ve PKK’ya verdi. Askerliğini ve askerliğini yapmak için gitti. “Ondan ne istediler? Askerlerimizin ve polisimizin aileleri dahil diğer annelerden ne istiyorlar? Küçük çocuklardan ne istiyorlardı? Vicdansız ve acımasızlar.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu