Magazin

Devlet Çoksesli Korosu sezonun ilk konserini Tarihi CSO Salonu’nda gerçekleştirecek

Türkiye’nin genç şefi ve Devlet Çoksesli Korosu’nun ödüllü korosu Dr. Burak Onur Erdem, STK’nın yeni binasına taşınmasının ardından tarihi STK salonunda koronun çalışmaları ve konserleriyle ilgili açıklama yaptı.

Devlet Çoksesli Korosu’nun yeni ev olan tarihi salonda bir capella konserinde sanatseverlerle buluşmayı planladığını söyleyen Erdem, salgının seyri nedeniyle konseri online formata dönüştürdüklerini söyledi.

Konserlerine ilgi duyan izleyiciler için online müzikli röportaj yapacaklarını belirten Erdem, “Konuşmanın ardından konserimizi sunacağız. Bu online konser ile on binlerce kişiye ulaşma şansımız var. Salgının dezavantajlarını bir yerde avantaja çevirmeliyiz. Sanata ve koro müziğine devam etmek istiyoruz. Müziksiz ne kadar yaşayabiliriz? Yeni çözümler bulmalıyız. Bu konser 5 Aralık Cumartesi günü YouTube kanalımızda yayınlanacak. 5 Aralık’tan sonra kanalımızda gösterime açık kalacaktır. ” O konuştu.

İnsan sesinin çeşitliliğini yansıtacaklar

Şef Burak Onur Erdem, sezon başından beri STK ile senfonik açık hava konserleri verdiklerini, kış aylarında iç mekanda sosyal mesafe, temiz hava ve maske koşullarının koro çalışmalarında kolay olmadığını ve yeni bir yöntem ürettiklerini belirtti. performans.

Erdem, konser programı ve gerçekleştirecekleri çalışmalarla ilgili olarak şunları söyledi: 5 Aralık’ta “Portreler” adlı konserimizde renkli bir repertuar sunuyoruz. Özellikle bir cappella müziğine aç olduğumuzu hissediyoruz. Romantik döneme dokunan, Rönesans madrigallerini içeren, dünyanın dört bir yanından türkülerin de yer aldığı karma bir program hazırladık. İnsan seslerinin çeşitliliğini yansıtacak bir konser olacak. İnsan sesi müziği, koro müziği, bir cappella müziği birçok farklı renge sahiptir. Yeni evimiz olan tarihi salonumuzda her renkte koro müziğine ev sahipliği yapmak istiyoruz. Dinleyecek çok müziğimiz var, anlatacak çok hikayemiz var. Tüm korolarımızla burayı bir koro müzik evi olarak değerlendirip yeni projelerle sanatseverlerle buluşacağız. “

“Tarihi salonumuz müzikle yaşamaya devam edecek”

Devlet Çok Sesli Korosu’nun Avrupa Korolar Federasyonu ve Avrupa Profesyonel Korolar Derneği üyesi olduğunu belirten Erdem, Kovid-19 salgını sırasında korolarda alınacak tedbirler konusunda fikir alışverişinde bulunduklarını belirtti.

Sanatın devam etmesini ve bir an önce yüz yüze konserlerin yapılmasını umduklarını dile getiren Erdem, “Önce ‘sağlık’ diyoruz. Ülkemizdeki koşulları gözlemleyerek hem izleyicilerimiz hem de sanatçımız için en sağlıklı ve risksiz yöntemlerle sanatımıza devam etmek istiyoruz. ” dedim.

Şef Erdem, akustik tarihi salonun koro müziğine uygun olduğunu vurgulayarak, özel salonda vokal müzik için tüm şartların sağlandığını vurgulayarak, “Odamız, amatör korolarımızı bir araya getirdik ve Türkiye’de Ankara festivalleri, barok müzik günleri, lieder akşamları, geleneksel topluluklarımızın birçoğunun tüm özel konserlerini düzenlemeyi planlıyoruz. Tarihi salonumuz müzikle yaşamaya devam edecek. “ifadesini kullandı.

“Walter Strauss Koro Şefliği, Usta Sınıfı ne olursa olsun devam edecek”

Salgın sırasında Devlet Polifonik Korosu’nun “Senfonik Koro Sohbetleri” adı altında internet üzerinden 10 söyleşi gerçekleştirdiğini ve Rengim Gökmen, Gürer Aykal, Antonio Pirolli, usta besteci Muammer Sun ve önde gelenlerden Martin Palmeri gibi değerli müzisyenleri ağırladığını ifade etti. ülkemizin orkestra şefleri. Erdem, “Bu görüşmelere devam edeceğiz. Müziğin sahne kısmı ile seyirci kısmının birbirine çok bağlı olduğunu düşünüyoruz. Bu bağlantıları daha da güçlendirmek birincil hedefimizdir. “Şeklinde konuştu.

Erdem, bu yıl 6. kez düzenleyecekleri Walter Strauss Koro Şefliği Ustalık Sınıfı ile ilgili çalışmalara değinerek, bu programı salgın koşulları ne olursa olsun ve gerekirse çok az kişiyle ve internet üzerinden düzenleyeceklerini söyledi.

Şef Erdem, “Walter Strauss Koro Şefliği Ustalık Sınıfı, Türkiye’de koro şefliği eğitimi açısından öncü bir rol üstleniyor. Bu yıl Alman orkestrası ve koro şefi Jan Schumacher’i ağırlayacağız. Alman romantik müzik uzmanı kendisi. Tüm koro şefi. Türkiye’de koro sanatçıları bu programa davet edildi. Gerekirse programı online formata çevireceğiz ama durmayacağız. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu