Güncel Haberler

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Joel D. Rayburn ile bir araya geldi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Joel D. Rayburn arasında gerçekleşen görüşmede Suriye krizi, siyasi süreç ve anayasa çalışmaları, terörle mücadele, mülteciler sorunu ve başta İdlib sorunu olmak üzere bölgesel sorunlar ele alındı.

İdlib’deki toplantı masasında rejim ve taraftarlarının hazır bulunmasına rağmen saldırganlık ve ateşkes ihlallerini değerlendirmek için, çatışmasızlık çevrenin korunması konusunda Türkiye’nin sahadaki ve masadaki taahhüdü belirtildi. Olası yeni krizler ve yeni bir göç dalgasının Türkiye tarafından üstlenilmesinin önlenmesinde rol oynadığına vurgu, 5 Mart’ta uluslararası toplumun Türkiye’nin çabaları noktasına kadar barınma muhtırasını desteklemesi gerektiği ifade edildi.

cumhurbaşkanlığı sözcüsü i̇brahim kalın, abd'nin suriye özel temsilcisi joel d. rayburn ile görüştü

Rejimin siyasi süreci yavaşlatma girişimlerine rağmen, Anayasa Komitesi’nin çalışmalarını desteklemek, özgür ve adil seçimler için bir ortam yaratmak, mültecilerin gönüllü ve güvenli bir şekilde geri dönmesini sağlamak için gerekli olduğu belirtildi. Suriye’de kalıcı barış. Bu yöndeki ortak çabaların yoğunlaştırılması kararlaştırıldı.

Suriye’deki terörist gruplara her türlü siyasi, ekonomik ve askeri desteğin kabul edilemez olduğunun altı çizildi. Suriye’nin geleceğini şekillendirecek siyasi sürece Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve siyasi bütünlüğünü tehlikeye atacak hiçbir ayrılıkçı unsurun dahil edilmemesi ABD’li muhataplara iletildi. DEAŞ, PKK / PYD / YPG dahil tüm terör örgütlerine karşı ayrım gözetmeksizin ortak mücadelenin gerekliliği vurgulandı.

Kaynak: Haber Global

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu