Güncel Haberler

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan yargı reformuyla ilgili önemli açıklama

Oktay, 2021 tarihli Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Önerisi ve 2019 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Önerisi hakkında TBMM Genel Kurulu’nda yapılan konuşmaların ardından hükümet adına soru, yorum ve eleştirilere cevap verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde Oktay, her koşulda olduğu gibi salgın koşullarda millete hizmetlerle dolu bir yılın geçtiğini belirterek, “Bugün Sayın Kılıçdaroğlu’nun kendi sözleriyle güzel bir şey duyduk:” dedi. Sağlık kurumlarımız ve çalışanlarımız aracılığıyla da olsa … ‘Yani dolaylı da olsa sağlık ve Kovid-19 mücadelemizi teyit ettiğini gördük. Bunu kabul ettiklerini gördük. Bir kez de olsa önemli bir gelişme. Bazen gerçeği vermek önemlidir. ” O konuştu.

Millet ve milli iradenin temsilcisi Meclis’in desteğiyle tüm engelleri tek tek aşarak günümüze ulaştığını söyleyen Oktay, bu yıl hidroelektrik santrallerinden birçok yeni dev iş açtıklarını söyledi. şehir hastanelerine, büyük karayolu projelerinden teknoloji merkezlerine, Fatih Sondaj Gemisi’nin 405 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfi. 83 milyon insanın mutluluğunu birlikte hissettiğini ifade etti.

Oktay, “Salgın döneminde bile sanayi üretimindeki artışta dünyada ikinci olmaktan gurur duyduk, Ekim ayı ihracatı Cumhuriyet tarihinin en yüksek rakamına ulaştı.” dedim.

Türkiye’nin 156 farklı ülkesinden ve 11 uluslararası örgütün bir tarafından salgılanmasıyla savaşırken kurtarmaya gelen Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünyanın 141 farklı ülkesinde geçici olarak bulunan 100 binden fazla vatandaşı en hızlı şekilde ülkemize getirdik. Bu şu anlama geliyordu. ‘Bulunduğum ülkede yeterince hizmet alamıyorum. Bu ülkenin adı Amerika, İngiltere, İtalya, İspanya, Rusya ve Çin olsa bile, “Yeterli hizmet almak için ülkeme gelmek istiyorum” diyen 100 bin kişi… Birlikte gurur duyalım. Ayrıca 67 farklı ülkeden 5.500 kişinin ülkelerine dönmesini sağladık.

Sayın Cumhurbaşkanı bu süreçte, çok sayıda telefonla dünya liderleri ile bölgemizdeki ve küresel çaptaki telekonferans toplantısı ile Türkiye’nin sağlam duruşuna da yansımıştır. Bunları başta dışişleri, ilgili kurumlar ve bizler olmak üzere muadillerimize ilk elden yansıttık. Ülkemiz Suriye, Doğu Akdeniz, Libya ve Azerbaycan ile ilgili konularda söz sahibi olmuş ve diplomasi kanalları etkin bir şekilde kullanılmıştır. Bu yüzden güçlü bir Türkiye’yi hem sofraya hem de sahaya yansıttık ve bunu hep birlikte duymaktan her zaman gurur duyuyorum. Hükümet olarak bölgemizde yeni çatışmaları ve insani trajedileri önlemek için elimizden gelenin en iyisini yapacağımızı, sınırlarımızın güvenliği konusunda asla ve asla geri adım atmayacağımızı her platformda açıkça belirttik ve yaptık gerekli.

Doğu Akdeniz ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye’nin ve Kıbrıslı Türklerin hak ve menfaatlerini her türlü senaryonun gerçeğe dönüşmesi ihtimaline karşı dışlanmasına ilişkin konularda tüm dünyaya ilan etmiştir. Bununla da gurur duyalım. Başarımızın arkasında milletimizin sergilediği sağlam birlik ve dayanışma vardır ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile en iyi şekilde çalışan devletimiz tüm kurumlarıyla uyum içinde çalışmaktadır. ”

Oktay, “Dünyanın içinden geçtiği bu kritik dönemde üstlendiğimiz tarihi sorumluluğun farkındayız ve atılması gereken adımların farkındayız. Geleceğimiz her zamankinden daha müreffeh Türkiye’den daha fazla güven arayacak, tereddüt etmeden uyum içinde çalışmaya devam edeceğiz. ” dedim.

“AK PARTİ FARKI”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Kovid-19 gibi küresel bir salgın sırasında bile ekonomik büyümenin negatife düşmediğini hatta yavaşladığını belirterek, yılın üçüncü çeyreğinde ekonomik aktivitede başlayan canlılığın NEP hedefinin olduğunu gösterdiğini söyledi. Yüzde 0.3 aşılabilir.

Kovid-19 salgınına yönelik tedbirlerin hafifletildiği Haziran ayından bu yana sanayi üretiminde yüksek artışlar yaşandığını belirten Oktay, toplam sanayi üretim endeksinin üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 8,4 arttığını hatırlattı. yıl.

Oktay, salgına rağmen Nisan ayında 8 milyar 971 milyon dolarlık ihracatın neredeyse her ay artarak Ekim’de 17 milyar 329 milyon dolara ulaştığını belirterek, “Böylece ihracatımız salgın öncesi seviyeleri geçerek 2020’nin en yüksek ihracat değerine ulaştı. ” dedim.

Türkiye gününün geçmişte bugünün gelişmekte olan ülkelerinde benzer bir büyüme performansı sergilediğini transfer etmek için yaptığı değerlendirmede Fuat Oktay, “Evet, Türkiye’de 2002-2019 yılları arasında 1986- Belirtildiği üzere 2002 yılı… Ancak bir fark var: 1986-2002 yılları arasında büyüme ortalama yüzde 66,6 enflasyon ile yaşanırken, benzer performans AK Parti döneminde ortalama yüzde 10 civarında bir enflasyonla gerçekleşti. fark da burada. “değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu