Güncel Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan OECD’ye işbirliği çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın (OECD) 60. yıl programına video mesajı gönderdi.

Türkiye’nin kuruluşunun 60. yıldönümünün başından bu yana üye olduğunu kutlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’de kalkınmanın arzı ve dengeli ekonomik büyüme, refah ve artan istihdam hedefleri doğrultusunda aktif bir işbirliğini sürdürüyoruz. OECD ve dayanışma. 60 yıldır organizasyon, hazırladığı anlaşma ve sözleşmeler, iyi uygulama örnekleri, oluşturduğu standartlar, paylaştığı öneriler ve istatistiksel analizlerle küresel ekonomide önemli bir aktör olduğunu kanıtladı. ” değerlendirmeyi buldu.

Kovid-19 salgınlarının nasıl kırılgan bir dünyada yaşanan olaylara ve halkın birlikte ne kadar bağlı olduğunu bir kez daha gösterdiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye bu dönemde halkımızın sağlığı için gerekli tüm tedbirleri alıyor, biz bir ekonomik faaliyetlerimizi aksatma çabası. Ekonomik İstikrar Kalkanı ve Sosyal Koruma Kalkanı Paketleri ile girişimcilerimizin, esnaflarımızın ve dezavantajlı gruplarımızın yanında olduk. “dedi.

Salgın koşullarına rağmen hem kamu kurumlarının hem de özel sektörün yatırımlarını artırmaya devam ettiğini belirten Erdoğan, şunları söyledi:

“Küresel sorumluluk bilinciyle uluslararası işbirliğini ve dayanışmayı asla ihmal etmiyoruz. Türkiye olarak bugüne kadar 156 ülkeye ve 9 uluslararası kuruluşa yardım sağlıyoruz. Kriz anında gerçekleştirilen bu işbirliği ve dayanışmanın kalıcı olmasını temenni ediyorum. Kasım ayı sonunda düzenlenen çevrimiçi G20 Liderler Zirvesi’nde de belirttiğim gibi, gelişmekte olan ülkelerle mülteciler ve yerinden edilmiş kişiler önceliklendirilerek uluslararası işbirliği yapılmalıdır. OECD’nin bu konuda öncü bir rol oynaması gerektiğine inanıyorum. Teşkilata hizmet süresi boyunca etkin bir şekilde rehberlik ettiği ve üye ülkeleri ortak çalışma anlayışı ile anlaşmaya varmaya teşvik ettiği için Genel Sekreteri kutluyorum. ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, olayın gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu