Güncel Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: İmzalar atıldı! Türkiye-Arnavutluk…

Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle;

Arnavutluk dost ve kardeş bir müttefik ülkedir. Yüzyıllardır birlikte yaşayan, birlikte savaşan, tarihte silinmez izler bırakan iki ülkeyiz.

Bugün Arnavutluk’un her köşesinde ortak tarihimizin ve kültürümüzün birçok izini görebilirsiniz. Antik tarihimizden esinlenerek bu bağları güçlendirmeyi görevimiz olarak görüyoruz.

İMZALAR İMZALANDI

Başbakan Rama ile yaptığımız görüşmelerde ikili ilişkilerimizi kapsamlı bir şekilde ele aldık. Ziyaret vesilesiyle, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin kurulmasına ilişkin ortak bir bildirge imzaladık. Böylece ilişkilerimizi stratejik ortaklık seviyesine yükselttik. Başbakan ile yaptığımız görüşmelerde ikili meselelerin yanı sıra bölgesel konuları da görüştük.

“TÜRKİYE’DEKİ Arnavut kardeşlerimizin yardımına koştuk”

Arnavutluk, 1 Ocak itibarıyla Karadeniz Ekonomik İşbirliği Başkanlığını devraldı. Arnavutluk 2 büyük deprem yaşadı. Türkiye’deki iki depremin yıkılmasının ardından sırt ağrısı, gözyaşı ve sol Arnavut kardeşlerimizin yardımına geldi.

Arnavut halkı için sahip olduğumuz tüm imkanları seferber ettik. Ayrıca evleri yıkılan kardeşlerimiz için evler yapmaya karar verdik. İnşallah Ağustos 2021’de inşaatı bitirip bu konutları inşaatın sahibi olan kardeşlerimize teslim edeceğiz.

Bu vesileyle bir kez daha depremde hayatını kaybeden Arnavut kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Ekonomik ilişkilerimizi de değerlendirme fırsatı bulduk. 4. Türkiye, Arnavutluk’un en büyük ticaret ortağıdır.

Toplam 3,5 milyar dolarlık yatırımla Arnavutluk’un en büyük yabancı yatırımcısıyız. Arnavutluk’ta faaliyet gösteren 600’ün üzerinde şirket, yaklaşık 15 bin Arnavut kardeşe istihdam sağlıyor.

Ekonomik işbirliğimizi yeni bir boyuta taşımayı öngörüyoruz. TİKA aracılığıyla Arnavutluk’ta yaklaşık 20 milyon Euro değerinde 500’ün üzerinde restorasyon projesi hayata geçirdik. İşkodra şehrinde bulunan tarihi Kurşunlu Camii’nin restorasyonu için imzalar atıldı.

FETÖ’YE KARŞI ORTAK MÜCADELE

FETÖ terör örgütünün her iki ülke için de tehdit oluşturduğu konusunda Arnavut bakanlarla hemfikiriz. FETÖ’nün iki ülke ilişkilerini zehirlemesine izin vermeyeceğiz.

Bu arada Türkiye’nin adım adım üniversite rektörü sayın Başbakan ile bir araya gelerek Tiran’da yarın İTÜ Eğitim Bakanı olarak devralınacak Vakıf atılacak. Şu anda yaklaşık 100 Arnavut öğrenci İTÜ’de eğitim görüyor. Bu adım birlikte şu anda Türkiye-Arnavutluk’ta eğitimde de çok güçlü bir adım attı. Bu düşüncelerle 25 Nisan’da yapılacak genel seçimlerin Arnavutluk için hayırlı olmasını diliyorum. Bay Rama’ya bir kez daha hoş geldiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu