Güncel Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Yılbaşında 4 günlük kısıtlama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 saatlik Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından basın toplantısı düzenliyor.

Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları:

ABD ve AB’NİN YAPTIRIM TEHDİTLERİ

Ülke ve millet olarak birçok bölgesel ve küresel siyasi, ekonomik ve insani krize karşı aynı anda mücadele ettiğimiz yadsınamaz bir gerçektir. Çabalarımıza her devletten ve hayatın her kesiminden destek beklerken maalesef haksız suçlamalara da maruz kalabiliriz. Son zamanlarda ABD ve AB’de ülkemize yönelik yaptırım söylemlerinin artması üzücü.

Ne komşularıyla ne de başka bir devletle gerilim arayan bir ülke değiliz. Tüm bölgemizin ve dünyanın barışı için savaşıyoruz. Bu, ülke ve millet olarak haklarımızın ve egemenliğimizin ihlali karşısında sessiz kalacağımız anlamına gelmez. Kimsenin haklarımızı yemesine izin vermeyiz.

KARABAKĞ MESAJI

Türkiye ve Azerbaycan öz kardeşi ATİ’den uzanan yeni bir köprü inşa ederken bir kez daha geçmişi kucakladı. Azerbaycanlı kardeşlerimiz ülkemizin de desteğiyle 44 günlük vatan savaşını zaferle taçlandırdılar. Dağlık Karabağ’ın vatan özlemi sona erdi. Karabağ artık donmuş bir çatışma değil, yalana karşı kazanılan zaferin sonucu olarak görkemli bir zaferdir.

Vatan bayrağı uğruna ve ezan uğruna canlarını feda eden Azerbaycan Ordusu’nun kahraman askerlerine Allah’tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum.

“PEYZAJLARDA KOLAYLIK AZERBAYCAN İLE OLABİLİRİZ”

Kafkasya’da yeni bir dönemin kapısını açtık. Yeni bir statüko kurulacak. Tarihin dönüm noktasında kardeşlerimizle birlikteydik. Azerbaycan Türklerini zaferden dolayı bir kez daha tebrik ediyorum. Ebedi ve ebedi kardeşliğimizle yaşayamayanlara rağmen Azerbaycan’ın yanında olmaya devam edeceğiz.

EKONOMİDE MEVCUT DURUM

Küresel ekonomi içerisinde ekonomi tarihine girecek bir dönem yaşıyoruz. Salgın döneminde üretim, ticaret ve finansın tek merkez haline gelmesi sorunları daha iyi görüldü. Dünya, daha dengeli bir üretim ve ticaret dağılımı istiyor. Ekonomimizi sadece mevcut resme bakarak değil, önümüzdeki bu büyük potansiyele göre de yönetiyoruz. Türkiye ekonomisi her türlü senaryo durumuna hazırlıklıdır.

Türkiye salgın sonrasına güçlü bir oyuncu olarak girmeye kararlı. İyi neşelerinde sürekli karamsarlık aşılayanlara rağmen, vatandaşlarımdan bize ve ekonomik yönetimimize güvenmelerini istiyorum. Yılın üçüncü çeyreğinde 6,7 büyüdük. Böylece Türkiye üçüncü çeyrekte G20 ve OECD’de en hızlı büyüyen ülke oldu.

Salgına rağmen yılın ilk 11 ayında 851 yeni fabrika üretime başladı. Eylül ayında işsizlik oranı bir önceki yıla göre 1,1 puan azalarak 12,7 olarak gerçekleşmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu