Güncel Haberler

Çin aşısını gönüllü yaptıran profesörden yan etki açıklaması

Faz 3 çalışmasının yürütüldüğü merkezlerden biri olan Çin menşeli aşı Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde gönüllülere ikinci doz aşı uygulanmaya başlandı. Gönüllüler, özellikle sağlık çalışanları şehre büyük ilgi gösteriyor. Aşının ikinci dozunu alan gönüllüler, ilk dozdan sonraki dönemde hiçbir yan etki olmadığını söylediler. Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Profesörü, Çin aşısının Faz 3 çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Dr. Sıla Akan, Çin aşısına başta sağlık çalışanları olmak üzere gönüllülerin yoğun ilgi gösterdiğini söyledi. Akan, aşılanan gönüllülerde herhangi bir yan etkiyle karşılaşılmadığına dikkat çekti.

“DOKTORLAR, SAĞLIK PROFESYONELLERİNDEN BİRÇOK TALEP VAR”

Faz 3 çalışmalarının ağırlıklı olarak sağlık profesyonelleri tarafından yapıldığını kaydeden Akan, “Kocaeli Üniversitesi’nde hem Alman Biontech hem de Çin aşısının üçüncü faz çalışmalarını yürütüyoruz. Ülkemizde Alman aşısının faz-3 çalışmaları bitti. Şu anda Çin aşısı çalışmaları devam ediyor. Çalışmamız tamamen gönüllülük esasına dayanmaktadır. Çin aşısının ikinci dozuna geçtik. Bu aktif olmayan bir aşıdır. Bir çok gönüllümüz var. 650 civarında gönüllümüz olacak. Özellikle hekimlerden ve sağlık profesyonellerinden çok talep var. Çünkü bu aşının önlenebilir hale geleceğini umuyoruz. Gönüllüler yapıyoruz, özellikle sağlık çalışanları en çok etkilendiğinden. Bulaşıcı hastalıklarda aşı, enfeksiyonu durdurmak, tamamen yok etmek için sahip olduğumuz en büyük güçtür. Bu nedenle aşılama çalışmaları tamamen uygun çalışmalarla yapılmaktadır. Bunlar tamamen belirlenmiş çalışmalardır. Bu çalışmalar aynı zamanda birçok merkez tarafından denetlenmektedir. Çin aşısı denetimini de geçtik. Bu çalışmalar bilimsel olarak yapıldığı için güven kaçınılmaz ”dedi.

Aşılama çalışmalarının kendilerini heyecanlandırdığını belirten Akan, “Burada böyle bir çalışma yapmak bizim için çok heyecan verici. Salgını başka türlü durdurmamız mümkün değil. Bunlar tedavi ve önleme ile devam edecek. Ancak salgını durdurmak için aşıya ihtiyaç var. “Bu tür aşıların mevcudiyeti dünyadaki salgını durdurmak için çok önemli olacaktır.”

“HERHANGİ BİR YAN ETKİ GÖRMEDİM”

Aşının ikinci dozu Faz 3 çalışmaları kapsamında Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk yaptırdı. Herhangi bir yan etki ile karşılaşmadığını belirten Cantürk, aşının önemine dikkat çekerek, “Sıkıntının her geçen gün arttığını görüyoruz. Bu belada aşının çölde su görmek gibi olduğunu düşünüyorum. Doğrusu aşının biz, toplum ve insanlık için kurtarıcı bir rol oynayacağına inanıyorum. Bu nedenle aşılama çalışmalarına da katıldık. Basından ve sosyal medyadan bu aşının hazırlanmasına ilişkin endişeler ve çekinceler olduğunu görüyoruz. Bunun için çok üzgünüz. Tıp tarihini biraz incelediklerinde bulaşıcı hastalıkların aşılarla başa çıkıldığını göreceklerdir. Herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Açıkçası hiç ağrım olmadı. Biliyorsunuz, her ihtimale karşı sahte bir aşı yaptırdık. Bu bir fırsattır. Bununla başa çıkmak için önemli. Herhangi bir yan etkisi olmadı. Çok fazla yan etki de bildirmiyor. En yaygın görülen şey, enjeksiyonun yapıldığı yerde biraz baş ağrısı, ateş, ağrıdır. Bunun dışında hiçbir şey olmuyor ”dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu