Magazin

Cilt ve saç için olmazsa olmazlar

CİLT BARİYERİNİ ANINDA TUTUN, GEREKİRSE ONARIN
Dermatolog Prof.Dr.Özlem Dicle

◊ Kış aylarında nem içeriği azalır ve sonuç olarak cildimiz kurur ve pul pul dökülür. Cildin yağ üretimi yaşla birlikte azaldığından, bu mevsimsel farklılık ileri yaşlarda daha belirgin sorunlara neden olur.

◊ Sabunlar, yağını temizlerken cildi kurutur. Kış aylarında tahriş ve egzamayı azaltmak için kokusuz, yağ bazlı veya nemlendiricilerle hazırlanmış temizleyiciler kullanın.

◊ Sıcak ve uzun banyolardan kaçının. Yüksek ısı, doğal bariyeri bozar ve cildin kurumasına neden olur. Ilık suyla duş alın. Zaman, ısı kadar önemlidir. Su altında çok uzun süre kaldığınızda cildiniz su kaybeder.

◊ Duştan hemen sonra nemlendirici krem ​​veya losyon kullanın. Kış aylarında cildiniz kuru ve tahrişe hazır olduğundan kokusuz bir nemlendirici seçin.

◊ İster akneli ister yağlı cildiniz olsun, dengeyi korumak için cildinizi yağsız bir nemlendirici ile destekleyin. Hyaluronik asit içeren nemlendiriciler kış için idealdir. Cilt bariyerini sağlam tutmak ve onarmak için gliserin ve seramid içeren kremler tercih edilebilir.

cilt ve saç için gerekli

Yeni güzellik trendi: C Vitamini

◊ C vitamini cildimizdeki bazı enzim aktivitelerini etkileyerek ciltteki önemli fonksiyonları destekler. Kolajen sentezini uyarır ve bir antioksidan olarak cildin ultraviyole kaynaklı ışık hasarına karşı korunmasına yardımcı olur. Hem vücudumuzun hem de cildimizin bağışıklık sistemini güçlendirir, yaraların iyileşmesine katkı sağlar. Cildin enzim fonksiyonlarını etkileyerek cilde renk veren melanin pigmenti üretimini azaltır.

◊ Vücudumuzun C vitamini ihtiyacı yaşa ve cinsiyete göre değişir. Ancak yaşlanma, ultraviyole ışınlarına maruz kalma, sigara ve hava kirliliği gibi dış etkenler nedeniyle vitamin seviyesi düşmektedir. Lokal olarak uygulanan askorbik asit, cilt hücreleri üzerinde faydalı etkileri olduğu için tedavi amaçlı kullanılabilir.

◊ Hyaluronik asit, cildimizde doğal olarak bulunan ve ağırlığının yaklaşık 1000 katı suda tutabilen bir moleküldür. Vücudumuzda çok yönlü bir rol oynar. Cildimizin ve eklemlerimizin nemini sağlar. Antioksidan etkisi ile hücre yenilenmesini destekler ve kolajen üretimini uyarır.

◊ Hyaluronik asit, kozmetik ürünlerin önemli bileşenlerinden biridir. Yumuşak, pürüzsüz ve parlak bir cilt oluşturur.

◊ Kolajen uyarıcı etkisi ile kırışıklıkları iyileştirir.

SÜLFAT ŞAMPUAN KAÇININ
Ahmet Çoban, kuaför

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu