Güncel Haberler

Çiftçiler bu görüntüye isyan etti! “Raporu veren içerse biz de içmeye hazırız”

Gürsu ve Kestel ilçelerindeki fabrikaların bıraktığı kimyasal su ile kırmızıya boyandığı iddia edilen Bursa’daki derelerden akan su ile ürünlerini sulayan köylüler isyan etti.

Fabrikaların giderleri Yıldırım’ın Samanlı Mahallesi’nden geçen derelere bağlandı. İddiaya göre fabrikalarda kullanılan su herhangi bir arıtılmadan derelere deşarj ediliyor. Dereye salınan kırmızı renkli su, görenlerin tepkisini çekiyor. Bölgede yaşayan vatandaşlar ve çevreciler bu duruma yetkililerin müdahale etmesini istiyor.

‘İDEAL RAPORU VERENLER DAHİL OLURSA İÇMEYE HAZIRIZ’

Samanlı Mahallesi’nde tarım yapan vatandaşlar, “Bu su Gürsu arıtma tesisinden geliyor. Fabrikalar tarafından toplanan su arıtma tesisinde toplanır. Gördüğünüz gibi, ne kadar incelikli olduğu ortada. Yetkililer bu suya içilebilir bir rapor verdiler. Bu suyu içilebilir ihbar edenler varsa içmeye hazırız. 20 gün önce bu su böyle akmıyordu. Bu suyla sebze ve meyveleri sularız. Sulamamız lazım ”dedi.

‘FABRİKALAR SUYU BURADA OLDUĞU GİBİ TAHLİYE EDİYOR’

Doğa ve Çevre Koruma Derneği (DOĞADER) Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demir, “Deli çayı Samanlı’dan geçiyor. Bu çay Nilüfer Çayı ile buluşup Marmara Denizi’ne gider. Bu çayda canlılar olması gerekirken elinizi içeri sokarsanız eliniz yaralanacak ve hasta olacaksınız. Çevre fabrikalar sularını olduğu gibi buradan tahliye ediyor. Su şimdi kırmızı ve sıcak akıyor.

çiftçiler bu imaja isyan etti!

“BU BİR SUÇ, YETKİLERİ GÖREVLENDİRMEK İÇİN ÇAĞIRIYORUZ”

Fabrikaların işlediği suyun bu dereye deşarj edildiğini görüyoruz. İşte Bursa ovasında duruyoruz. Burası koruma altında olmalı. Akarsularımız, geçici lisanslı veya ruhsatsız çalışan fabrikalar tarafından bu alana salınan kirli sular ile kirlenmektedir. Bu bir suç, burada yetkilileri çağırıyoruz. Birkaç kontrolsüz fabrikanın su kaynaklarımızı kirletmesine ve yok etmesine izin verilmemelidir. Burada, karar vericiler ve denetim mekanizmaları bu fabrikaları 7-24 denetlemelidir. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu