Güncel Haberler

CHP’li Faik Öztrak’tan Süleyman Soylu’ya yanıt: İçişleri Bakanı ne demek istiyor anlamak mümkün değil

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisinin, eşinin ve çocuklarının telefonlarının dinlendiğini söylemesinin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yaptığı “Gündemi değiştirme çabasıyla yaptığı bir iftira, hayal ürünü” açıklaması yanıt CHP Sözcüsü Faik Öztrak’tan geldi.

Partisinin genel merkezinde gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Öztrak, “Atanmış İçişleri Bakanı’nın 2018’in Nisan ayında polislerin sehven dinlediği ortaya çıkmıştı. Kendinin dinlendiğinden haberi olmayan bir İçişleri Bakanı ne demek istiyor anlamak mümkün değil. Sorduğu zaman polislere, savcılara ‘Evet dinliyoruz’ mu diyecekler. Lütfen bu ucuz sözleri bıraksınlar” dedi.

“BAZI HASTANELERDE SEDYELERDE YER YOK”

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında işçisi, çiftçisi, esnafı, dar gelirlisi ve KOBİ sahibinin büyük sıkıntı çektiğini belirten Öztrak, milletin elinden tutan bir hükümetin bulunmadığını savundu.

Hükümetin salgındaki vaka sayılarını aylarca saklayarak algıyı yönetmeye çalıştığını ve önlem almadığını öne süren Öztrak, bir gecede acı gerçeğin ortaya çıktığını, günlük vaka sayısının 5-6 binlerde değil, 30 binin üstünde olduğunun açıklandığını söyledi.

Türkiye’nin, vaka sayısı bakımından 330 milyon nüfuslu ABD’den sonra dünyada ikinci sırada olduğunu ifade eden Öztrak, “Salgın bu olağanüstü boyutlara gelene kadar hangi önlemler alındı? Kritik vaka eşikleri geçilirken ne yapıldı?” sorularını yöneltti.

Hesap sorulmaması için bunların açıklanmasının hükümet tarafından engellendiğini ileri süren Öztrak, “Hükümet milletten sakladığını Dünya Sağlık Örgütünden de saklamış. Bu sabah açıklandı. Sarayın neden olduğu skandal küresel boyuta ulaşıyor.” ifadelerini kullandı.

Fedakar sağlık ordusunun yorgun ve bitkin olduğunu, hastanelerin yoğun bakımlarının dolup taştığını, bazı hastanelerde sedyelerde yer olmadığını belirten Öztrak, hastane girişinde test kuyruklarının ve gasilhanelerin önünde tabut sıralarının bulunduğu bir fotoğrafı basın mensuplarına gösterdi.

Öztrak, salgında ikinci dalganın geleceğinin belli olduğunu dile getirerek, bir yaz boyunca ikinci dalgaya hazırlık için hiçbir şey yapılmadığını bildirdi.

“Gerçekler karartılmasaydı, önlemler zamanında alınsaydı, vatandaşlarımızın büyük bir bölümü belki bugün aramızda olacaklardı.” diyen Öztrak, “Bu kayıplarımızın, kaybettiklerimizin sorumlusu, vaka sayılarını açıklatmayan, önlem almayan, vatandaşı uyarmayan Erdoğan’dır. Milletimize bunun hesabını vermelidir. Erdoğan, oturduğu koltuğu, milletin ilk seçimde altından çekmesini beklemeden hemen istifa etmelidir.” dedi.

“HANGİ HAKLA KİMDEN YETKİ ALDINIZ?”

Hafta içi ve hafta sonu yapılan kısıtlamaları hatırlatan Öztrak, “Salgınla mücadelede sosyal hareketliliği azaltacak kısıtlamalar elbette olmalıdır. Fakat bu kararlarla beraber, milletin işini, vatandaşın aşını koruyacak tedbirler de mutlaka alınmalıdır. Tüm dünya bunu böyle yapıyor.” diye konuştu.

Öztrak, hükümetin milleti salgında bir başına bıraktığını, esnafın, çiftçinin, dar gelirli ailelerin bütçelerine destek olmak yerine, 156 ülkeye ve 9 uluslararası kuruluşa destek vermekle övündüğünü öne sürerek, “Siz kimin parasını başka ülkelerin bütçesine destek vermek için kullanıyorsunuz? Hangi hakla, kimden yetki aldınız? Hangi akılla?” sorularını yöneltti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Sakarya’daki Tank Paleti Fabrikası ile ilgili olarak, “Bir iftira ile karşı karşıyayız. Yapılan işlemin adı satış değil, özelleştirme değil, işletme devridir” ifadesini kullandığını aktaran Öztrak, 19 Aralık 2018’de imzalanan kararı göstererek, şöyle devam etti:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu