Güncel Haberler

Büyükşehirlerden iyi haber: Yoğun bakımlar %20 rahatladı

Edinilen bilgiye göre pandemide metropol şehirlerdeki düşüş eğilimi devam ediyor. Anadolu’daki büyük şehirler bu haftanın sonunda düşüş eğilimine dahil olacak. Ancak nüfusu 400 bin ile 750 bin arasında olan orta büyüklükteki şehirlerde vaka sayısındaki artış devam edecek. Uzmanlar, bunun sebebinin bu şehirlerin henüz sosyal dokunulmazlık, yani doygunluk seviyesine ulaşmamış olması olduğunu gösteriyor. Anadolu’daki düşüş eğiliminin 15 günlük bir dönem olduğu belirtiliyor.

POZİTİF ORAN DÜŞTÜ

Hükümette yapılan değerlendirme toplantılarında son günlerde sağlık ocaklarının yoğun bakım birimlerinden olumlu haberlerin gelmeye başladığı paylaşıldı. Büyük şehirlerde yoğun bakım ünitelerinin yüzde 20 boşaltıldığı, hastaneye başvuranların yüzde 40 azaldığı belirtildi. COVID-19 testlerinde pozitif olma oranının da son birkaç günde yüzde 20’den yüzde 15’e düştüğü belirtildi.

Bu gelişmelerin ardından pandeminin Ocak ayının ikinci yarısında azalacağı, Şubat ayı sonunda önemli bir rahatlama sağlanacağı iddia ediliyor. Aşının bu sürece büyük katkı sağlayacağı tahmin edilmektedir. İlk 10 milyon dozdan sonra 20 artı 20 olmak üzere toplam 50 milyon doz planlandığı belirtiliyor. Bu rakam, 25 milyonun şubat ayından mart ayına kadar aşılanacağı anlamına geliyor. 18 yaş altı 25 milyon da hesaba katılırsa 50 milyon sistemden çıkacak. Geri kalanların çoğunun hastalığı olan insanlar olduğu hesaplanıyor. Aşı seçme oranı da başarı için belirleyici olacaktır. Verilen bilgiye göre aşı ve Türkiye’de 60 yıl içinde Brezilya’da etki ve deneme aşaması yapılıyor. Uzmanlar, aşının 60 yaşında daha az etkisinin olmasının normal olduğunu, yaşlılarda savunma sisteminin zayıf olduğunu, bu nedenle bu sistemi güçlendirme oranının düşük olacağını belirtiyor. Yüzde 60-70’lik bir bağışıklık oranının bile yeterli olduğu belirtiliyor.

TATİLDE YENİ BİR NOEL OLMAYIN

Yılbaşı gecesi 4 gece 3 gün sokağa çıkma yasağı kararının salgın üzerindeki etkileri de değerlendiriliyor. Bu yasağın başında şehirlerarası seyahat edecek kişi sayısının fazla olmasının salgın açısından zarar verebileceği yorumunda bulunuluyor. Bu dönemin tatil amaçlı kullanılması ve büyük oteller veya kayak merkezleri gibi kalabalık yerlere gitmenin pandemide beklenen başarıyı tersine çevirebileceği belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu