Güncel Haberler

Bursa’da vaka sayıları azaldı, HES uygulamasındaki harita yeşile…

Koronavirüs önlemleri kapsamında İçişleri Bakanlığı genelgesi ile hafta içi ve hafta sonları saat 21: 00’den sonra ülke genelinde sokağa çıkma yasakları uygulanıyor. Bursa İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kısıtlama saatlerinde tüm kavşaklarda araçları ve kişileri tek tek kontrol ederken, genel olarak sokağa çıkma yasağına uyulduğu görüldü. Kentte son 1 aydır uygulanan kısıtlamaların ardından olumlu vaka sayısında büyük düşüş yaşandı. Pozitif vakalardaki azalma Sağlık Bakanlığı’nın HES mobil uygulamasının risk haritasına da yansıdı. Son 1 aylık kısıtlamalardan önce şehrin neredeyse tamamı kırmızıya büründü, yani ‘yüksek risk’ anlamına gelen kısıtlamaların ardından riskli alanlar yeşile döndü.

GÜNLÜK ÖLÜM SAYISI YARIDA DÜŞÜYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kasım ayının son haftasında Bursa’nın vaka sayısında ikinci zirveyi yaşadığını söyledi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin e-devlet üzerinden günlük olarak bildirdiği kentte günlük toplam ölü sayısı 18-26 Kasım tarihleri ​​arasında ortalama 108 oldu. O zamandan beri uygulanan koronavirüs önlemleri, şehirdeki günlük ölüm sayılarını da azalttı. Kentte geçen hafta gerçekleşen toplam ölüm sayısı günlük ortalama 56’ya düştü.

‘MAHALLEMİZDEKİ ÖLÜM SAYISI AZALDI’

Vaka sayısının azaldığına dair konuşan Mehmet Eminöz, “Bu kısıtlamalardan sonra vaka sayısının azaldığını düşünüyorum. Hem çevremizde hem de Bursa’da vakaların azaldığını düşünüyorum. Bu durumu gözlemleyebildim. Mahallemizdeki ölümler azaldı. Bu durum dikkatimizi çekti ”dedi.

Mikail Oğuz, “Tedbirimizi alıyoruz. Vakalar azaldı, ortamı görüyoruz. Ölümlerin sayısından anlıyoruz. Kendimizi korumalıyız, her kurala uymalıyız. Normal ölümler şimdi oluyor. Elbette bir düşüş var ”dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu