Güncel Haberler

Burdur Gölü’nde 10 gündür devam ediyor! ‘Depremin habercisi olabilir’

Son yıllarda suyu hızla boşalan ve kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Burdur Gölü’nde Halk Plajı sahiline yakın bölgede yaklaşık 10 gündür gaz görülüyor. Jeofizik mühendisi Abdurrahman Arıkan, Burdur Gölü tektonik bir göl olduğu için gaz veya ani çıkışların jeologları her zaman heyecanlandırdığını söyledi. Arıkan, “Burdur Gölü, suyun tektonik çökeltilere dolması sonucu oluşmuştur. Gölün batı kesiminde fay hattından dolayı ani bir derinleşme var. Derinlik bazı bölgelerde 100 metreye kadar inebilir ”dedi.

burdur gölü'nde 10 gündür devam ediyor!  'depremin habercisi olsun'

‘TAM OLUŞTURULAN MUAYENEDEN SONRA AÇIKLIK KAZANIR’

Burdur Gölü’nde çok sayıda kuş popülasyonunun görüldüğünü kaydeden Arıkan, “Göl tektonik olduğu için bu tür gaz veya ani sıvı çıkışları jeologları hep heyecanlandırıyor. Bu belirsiz kaynama ancak tam bir incelemeden sonra netleşebilir. Kişisel görüşüm, Burdur birinci derece deprem bölgesi olduğu için bu bir stres atma olabilir. Bu baloncuklar olası bir depremin habercisi olabilir. Yeraltından herhangi bir gaz veya sıvı çıkışı, bir tehlikenin başlangıcı olabilir. Çünkü çatlaktan gaz veya su çıkışı var. Bu, yüzeyde farklı bir anomaliye neden oluyor ”dedi.

Jeofizik Mühendisi Arıkan, ilgili kurumlardan yasal izinleri aldıktan sonra gaz çıkışı ile bölgede gerekli incelemeleri yapacaklarını kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu