Magazin

Burak için küçük dünya için büyük adımlar

Global Wellnes Günü elçisi, paralimpik sporcu, triatlet ve ampute futbolcu Burak Abacıoğlu, dünyanın en prestijli koşu organizasyonlarından Boston Maratonuna davet edilen ilk Türk oldu. 17 maddeden oluşan Sürdürülebilir Gelişim Hedefleri doğrultusunda 17 gün 17 dakika 17 saniyelik kısa koşulara katılmak isteyenler Nike Run Club uygulamasında sporcu hesabına katılabilir. İstanbul’un 17 farklı noktasında gerçekleşen bu yarışlar TikTok’tan canlı olarak yayınlanıyor. Abacıoğlu ile farkındalık yaratmaya yönelik devam eden proje hakkında konuştuk.

İstanbul’un 17 farklı lokasyonunda gerçekleşen koşu projesi nasıl ortaya çıktı?

Boston Maratonu’ndan davet alan ilk Türk oldum ama salgın nedeniyle yarış iptal edildi. Danışmanım Ertan Can Yazıcı, farkındalık yaratarak ve insana dokunarak elde edilen başarıların daha anlamlı olduğu konusunda bana rehberlik etti. Yaşadığımız bu dünya için koşarken attığım her adımı anlamamı sağladı. Böylece proje TikTok, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü, Spor İstanbul, Nike gibi kuruluşların desteğiyle ortaya çıktı.

Proje ile tam olarak neyi hedeflediniz?

Dünya, COVID-19 sürecinde kendini yenileme fırsatı buldu ve şimdi harekete geçmemiz gereken her şeyi bize gösterdi. Projede İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nün 17 ünlü ismi ve 17 sporcusu yer alıyor. Her amaç için, ünlü bir isim ve bir belediye sporcusu ile 17 dakika 17 saniye koşuyoruz. Amacımız elimizden geldiğince çok insana ulaşmaktır.

Bu bir başlangıç

Ünlüler nasıl yaklaştı?

Son derece olumlu. Esmersoy örneğini imzalayın … “Türkiye ve dünyada ormanlarımızı çok farklı nedenlerle kaybediyoruz. Kaybettiğimiz alanı geri kazanmak için çalışmalıyız. Bir çift kot pantolon üretimi için tonlarca su harcanır. Bu konuda daha duyarlı, çünkü gelecekte en çok sıkıntı yaşayacaklar ”dedi ve hemen destek verdi.

Bu projeyi bireysel olarak nasıl destekleyebiliriz?

Katılmak isteyenler, Nike Run Club uygulamasına hesabımı ekleyerek bu heyecanı paylaşabilir ve bizimle koşabilirler. Bu proje bir başlangıç. Sadece İstanbul’da değil, farklı şehir ve ülkelerde benzer projelerle 2030’a kadar Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini yürütmeye devam edeceğim.

BU 17 GOL

◊ Yoksulluğu sona erdirin
◊ Açlığı bitir
◊ Sağlık ve kaliteli yaşam
Nitelikli eğitim
◊ Cinsiyet eşitliği
Temiz su ve sanitasyon
◊ Erişilebilir ve temiz enerji
◊ İnsana yakışır iş ve ekonomik büyüme
◊ Sanayi & Yenilik ve altyapı
◊ Eşitsizlikleri azaltmak
Sürdürülebilir şehirler ve topluluklar
◊ Sorumlu üretim ve tüketim
◊ İklim eylemi
◊ Suda yaşam
Karasal yaşam
◊ Barış ve Adalet, Güçlü kurumlar
◊ Amaçlı ortaklıklar

Bu ilkeler, Ocak 2016’da Birleşmiş Milletler tarafından kabul edildi.

burak için küçük dünyaya büyük adımlar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu