Güncel Haberler

Bunamayı bitirecek hücre keşfedildi

Kişisel eşyalarımızı nerede bıraktığımızı hatırlamak gibi görevlerde bize yardımcı olan yeni bir beyin hücresi türü keşfedildi. Bu izleme hücreleri, beyinlerimizdeki cep telefonları veya araba anahtarları gibi zihinsel haritalarda bulunan öğelerin konumunu hatırlamamıza olanak tanır. Uzmanlar, bu hücrelerin eksikliğinin bunamaya yol açabileceğini tahmin ediyor. Böylelikle bunama için bir çare bulunabileceği düşünülmektedir.

Durham Üniversitesi’nden Dr. Colin Lever, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu keşfin demansın daha iyi anlaşılması için temel oluşturabileceğini söyledi.

Bu hücreler beyinde elektriksel uyarılar taşıyan, bilgiyi elektriksel ve kimyasal sinyaller yoluyla ileten nöronlar olarak bilinirler. Diğer nöronlardan farklı olarak, bu hücreler nesnelere olan mesafeleri ve yönleri kodlamaktan ve onları hatırlamaktan sorumludur.

demansı bitiren hücre keşfedildi

Yalnızca Birleşik Krallık’ta 850.000’den fazla insanın bunamadan muzdarip olduğu gerçeğine rağmen, hastalık hakkında nispeten az şey bilinmesi, bu keşfin önemine katkıda bulunuyor. Bu hücrelerin ayrıntılı olarak incelenmesi, ‘demans’ durumunu açıklamaya ve yeni tedavilerin yolunu açmaya yardımcı olabilir.

BİLİM ÇALIŞMASININ 1970’LERE UZATILMASI

Bu son keşif, 1970’lerde bellek hücrelerini ilk kez tanımlayan Profesör John O’Keefe’nin çalışmalarına dayanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu