Güncel Haberler

Bodrum’a ‘yılbaşı’ akını! Büyükşehirlerden oteller ve kiralık evlere yoğun talep

31 Aralık Perşembe günü saat 21.00’den 4 Ocak 05.00’e kadar kesintisiz sokağa çıkma yasağına karşı 4 günlük kısıtlamayı evlerinde geçirmek istemeyen vatandaşlar, Bodrum’da otel rezervasyonu yapmaya başladı.

METROPETLERDEN YÜKSEK TALEP

2021 yılına evlerinde girmek yerine Bodrum’da otelde tatil yapmayı tercih edenler için oteller kampanya başlattı. Özellikle ailelerin tercih ettiği kısıtlı tatil için İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir gibi büyük şehirlerden gelen taleplerin daha yüksek olduğu öğrenildi. Rezervasyonların yüzde 60 olduğu belirtildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın aldığı karara göre oteller yüzde 60 doluluk oranına göre yüzde 100 doldu.

“KİRALIK EV YOK”

Günlük kiralık evlerin Bodrum’da kalmadığı öğrenildi. 4 günlük kısıtlamayı aileleri ile birlikte evlerinde geçirmek istemeyen çok sayıda vatandaşın Bodrum’da ev kiraladığı öğrenildi. Haftalık kiralanan evlerin fiyatlarının yıl başında 3 katına kadar yükseldiği belirtildi.

bodrum'a 'yeni yıl' akını!  büyükşehirlerden otellere ve kiralık evlere yüksek talep

Bodrum’da çalışan turizm işçisi Umut Türkeş, 4 günlük sokağa çıkma yasağı nedeniyle rezervasyonlarının arttığını belirterek, “Bodrum’da açık olan sayılı otelden biriyiz. Yaklaşık 120 odamız var, yüzde 60’ını doldurabiliriz. Şu anda yüzde 40 oranında bir rezervasyon talebimiz var. Acentelere ve tur şirketlerine fazla talep olmamakla birlikte bireysel olarak yüksek talep var. Yeni yıl nedeniyle rezervasyonlarımız başladı. Yıl başında 120 kişilik bir restoranımız var ve restoranın yüzde 50’sini doldurabiliyoruz. Yaklaşık 60 kişilik rezervasyonumuz var. Bakanlığımız tarafından açıklanan 2 metre mesafe aralığı ile 22: 00’ye kadar canlı müzik yapacağımız restoranımızda bunun için tüm hazırlıklarımızı yaptık ”dedi.

Bodrum’da bir otelin Yönetim Kurulu Başkanı Zeynel Kılıç, kısıtlamadan dolayı otelin rezervasyon sayısının arttığını belirterek, “Özellikle kıyı kesimlerinde ve dağ otellerinde rezervasyonlarda ciddi artışlar var. Otelimizde Bakanlıkça belirlenen kurallar çerçevesinde yüzde 50 kapasite ile çalışıyoruz. Şimdi bu yüzde 50’nin yüzde 60’ını yakalıyoruz. Önümüzdeki günlerde yüzde 50 kapasitenin tamamını doldurmuş olacağız. Yılbaşı gecesi 4 günlük sokağa çıkma yasağı var. Kısıtlama dahilinde otelimizde olacak vatandaşlar, otelimiz geniş bir alan içerisinde olduğu için otelin kendi doğal bahçelerinde dolaşarak hem konaklayacak hem de bu şekilde 4 gün geçireceklerdir. Henüz eğlence ile ilgili bir genelge yok, ancak oteller dahil eğlenceye izin verilmiyor. Akşam yemeğinde yine pandemi kurallarına uyuyoruz. İşletmemiz ayrıca sağlık turizmi belgesine sahiptir. Kriterleri her hafta kontrol edilir. Bu kriterleri de uyguluyoruz. Yemeklerimiz müzik eşliğinde verilmektedir ”.

“Yeni yıl için geliyorlar”

Kılıç, İstanbul’dan çok sayıda rezervasyon talebi olduğunu belirterek, “İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerden çok ciddi talep var. İstanbul’un o kalabalığından vatandaşlar çok sıkılıyor ve kendilerini Bodrum’a atmaya çalışıyorlar. Bodrum’da da çok ciddi bir nüfus artışı var. Buna paralel olarak otel doluluğunda artış var. İstanbul’da 4 gün evlerinde kalacak kişilerin otellere gelmesi büyük bir avantaj. Evin dışına çıkıp kısıtlamayı Bodrum’da geçirmek isteyenler kısa kollu seyahat edebilecek. “Hala kısa kollu dolaşıyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu