Güncel Haberler

Bodrum için çok önemli uyarı! Tatilciler susuz kalabilir

Sel, içme suyu hattı patlamaları ve altyapı sorunları ile gündemden düşmeyen Bodrum, bu kez kuraklık riskiyle gündeme gelmeye başladı. Covid-19 salgını nedeniyle büyükşehirlerden kaçan ve Bodrum’a yerleşen ikinci konutlarıyla vatandaşlar su ve altyapı sorunlarını ortaya çıkardı. Kış aylarında 170 bin olan ilçenin nüfusu 600 bine ulaştı. Bu nedenle su kullanımı 3 kat artmıştır. Yeterli yağış olmaması nedeniyle Bodrum’un ana su şebekesini besleyen en önemli su kaynağı olan Mumcular Barajı’nda su seviyesi geçen yılın Aralık ayı başında yüzde 47, yüzde 26’ya, Geyikli Barajı’nda ise su seviyesi Yüzde 67 ila 60. düştü. Kuraklık alarmının verildiği ilçede, herhangi bir önlem alınmadığı takdirde turizm sezonu boyunca susuz kalabileceği uyarısı yapıldı. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün 16 Aralık’ta yaptığı açıklamada, son 3 güne kadar yağmurun az kaldığını ve bu nedenle barajların doluluk oranının düştüğünü belirterek, vatandaşları suyu daha dikkatli kullanmaya çağırdı.

‘YAZ AYINDA İÇME SUYU TEMİNİNDE SORUNLAR YAŞANABİLİR’

Mumcular Barajı’nda incelemelerde bulunan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Su Kaynakları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ceyhun Özçelik, “Kuraklık, yağışların azalmasıyla su kaynaklarını, tarımsal üretimi, çevreyi ve yaşamı etkileyen doğal bir olaydır. Eylül ayı başından itibaren tüm meteorolojik kuraklığın ortaya çıkmaya başladığını belirten Özçelik, Türkiye’de yağışların azalmasıyla birlikte Mumcular, bu nedenle barajdaki su seviyesini düşürdüğünü söyledi. Kış aylarında oluşacak yağışlarla baraj seviyesi artacaktır. Ancak, meteorolojik kuraklığın yaz aylarında hidrolojik bir kuraklığa, ardından ilkbaharda beklenen yağışların olmaması nedeniyle tarımsal bir kuraklığa dönüşme riski vardır. Hidrolojik kuraklık yüzey sularımızı ve ardından yeraltı sularımızı etkileyecektir. Bu da tarımsal faaliyetlerimizde olduğu gibi günlük hayatımızda da önemli sorunlara neden olma potansiyelini artırıyor ”dedi.

Mumcular Barajı’nın 19 milyon metreküp hacme sahip olduğunu kaydeden Doç. Dr. Özçelik, “Bunun 10 milyon metreküpü içme suyu için, geri kalanı ise tarımsal sulamada kullanılıyor. Yaklaşık 250 bin kişinin tüketebileceği bir potansiyel var. Geyik Barajından sağlanabilecek 5-10 milyon metreküp ilave su ile Bodrum’un içme suyu sağlanıyor. Ancak önümüzdeki yaz su temininde yaşanan sorunlar da kuraklık riski nedeniyle ön plana çıkacak. “Öyle görünüyor ki, özellikle Bodrum içme suyu ana iletim hattında binlerle ifade edilen patlamalar çözülmezse evlerimizdeki kuraklığı hissedeceğiz.”

‘BARAJLAR KURULMASI MUHTEMELEN DİKKAT EDİLMELİDİR’

Doç. Dr. Özçelik sözlerine şöyle devam etti: “Olası kuraklık etkilerini en aza indirmek için baraj işletimi, özellikle enerji ve sulamadan ziyade içme suyu ihtiyaçları dikkate alınarak, olası kuraklık etkilerini dikkate alan senaryolar temelinde yürütülmelidir. çok amaçlı barajlarda. Öte yandan şehirlerimizde yüzde 50’ye varan kayıpların önüne geçilmelidir. Vatandaşlarımız da bu dönemde suyunu daha ekonomik kullanmalı, kanalizasyon idareleri gerekli bilinçlendirme çalışmalarını yapmalıdır. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu