Güncel Haberler

BM’den Fransa’ya uyarı: İnsan hakları hukukuyla uyumsuz

BM Barışçıl Meclis ve Dernek Özgürlüğü Özel Raportörü GhostsossiClementVoule ve BM Yargı Dışı ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü AgnesCallamard da dahil olmak üzere bir grup insan hakları uzmanı birlikte yazılı bir açıklama yapmadı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) tarafından yapılan açıklamada, parlamento üyelerinin polis memurlarının görüntülerinin yayınlanmasını yasaklayan tartışmalı 24. Maddeyi yeniden yazacaklarını söylemeleri iyi bir işaret, ancak bununla yetinilmezse, tasarının amacını bir bütün olarak yeniden değerlendirmek gerekir. Açıktır ki, 24. Maddenin yeniden yazılması kanundaki kusurları kapsamaz ve kesinlikle temel insan haklarını ihlal eden tek madde değildir. ” Değerlendirildi.

Açıklamada, tartışmalı tasarının onaylanmasının ardından geçen hafta Fransa genelinde on binlerce kişinin protesto ettiği hatırlatıldı.

Tartışmalı genel güvenlik yasasının uluslararası insan hakları hukukuna aykırı olduğunu ve kapsamlı bir şekilde gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, polis tacizinin izlenmesinin kamu kurumlarının denetiminde hayati bir rol oynadığının altını çizdi.

Açıklamada, güvenlik güçlerinin sosyal etkinliklerde veya operasyonlarda kişisel ve drone kamera kullanmasına izin veren 22. maddenin, göstericilerin yaygın bir şekilde izlenmesine yol açacağı konusunda uyarıda bulunuldu. Bunun özel yaşam hakkı, barışçıl toplanma özgürlüğü ve ifade özgürlüğü gibi haklar üzerinde ciddi etkileri olacağına işaret edildi.

Tasarı endişelere yol açtı

Fransa’da, hükümetin yürürlüğe koymaya hazırlandığı genel güvenlik yasası, bir polis memurunun veya bir jandarmanın “yüz görüntüsünü veya diğer kimlik unsurlarını” paylaşanların 1 yıl hapis ve 45.000 euro hapis cezasına çarptırılmasını gerektiriyor. .

Son zamanlarda polis şiddetine ilişkin birçok farklı olayın görüntülerinin ortaya çıkması, tasarıyla ilgili endişeleri artırıyor.

Tepkilerin artması üzerine Fransa Başbakanı Jean-Castex, yasa tasarısının güvenlik güçlerine ait görüntülerin yayınlanmasını yasakladığı konusunda tartışmalıydı. Yazıyı yeniden yazmak için bağımsız bir komisyon kurulacağını açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu