Güncel Haberler

Binlerce tavuk telef oldu, aile kahroldu! ‘İlk kez oldu’

Bakacakkadı ilçesinde tavuk yetiştiricisi Kenan Atmacı’ya ait 37 bin tavuğun bulunduğu iki katlı çiftliğin zemin katındaki üretim alanının havalandırması geceleri bozuldu. Arıza nedeniyle havalandırma çalışmayınca çiftliğin alt katında sıcaklık arttı. Artan sıcaklık nedeniyle 20 bin tavuk telef oldu. Sabah 06:00 sıralarında kontrol için kümese giren Atmacı ailesi korkunç bir görüntüyle karşılaştı. Aile, tavuklarının telef olduğunu görünce büyük üzüntü duydular.

ZARAR 200 BİN TL

İlçe Gıda, Hayvancılık ve Tarım Müdürlüğü ekiplerinin çiftlikte inceleme yapıp tutanak tutmasının ardından telef olan tavuklar, ilçe belediyesinin gösterdiği boş araziye veteriner kontrolünde toprağa verildi. Çiftlikte meydana gelen hasarın yaklaşık 200 bin TL olduğu öğrenildi.

Zonguldak Tavuk Eti Üreticileri Derneği Başkanı Cengiz Sarıcık, çiftliğin dünya standartlarında olduğunu ancak zaman zaman böyle üzücü olayların yaşandığını söyledi. Çiftliğin TARSİM tarafından sigortalandığını anlatan Sarıcık, “Uzman geldi. Teknik heyet de kontrol edecek. Yaklaşık 200 bin liralık hasarın sigorta kapsamına alınmasını bekliyoruz. Çok üzücü bir durum. Sendika olarak üretici ailesinin yanındayız. Umarım bu üzücü olayı en az hasarla atlatırız ”dedi.

binlerce tavuk telef oldu, aile mahvoldu!  'i̇lk kez oldu'

‘İLK KEZ BÖYLE BİR DURUM DENEYİMDİK’

Çiftliğin sahibi Kenan Atmacı, 20 yıldır üretici olduğunu ve böyle bir olayla ilk kez karşılaştıklarını söyledi. Çiftliğinde son teknolojik tesislerin kurulu olduğunu belirten Atmacı, şunları söyledi:

“Sabah kalkıp periyodik kontroller yaptığımızda hayranların durduğunu gördük. Sonuç olarak, tavuklarımız telef oldu. İlk kez böyle bir şey oluyor. Böyle bir durumda, insanların ne hissettiğini biz de hissettik. Çok acı verici bir durum. Tavuklarımız veteriner kontrolünde toprağa verildi. TARSİM sigortası ile anlaşmamız var. Umarım zararımız karşılanır. Tavuklarımıza kendi çocuklarımıza baktığımız gibi bakarız, ama bize olan budur. “

binlerce tavuk telef oldu, aile mahvoldu!  'i̇lk kez oldu'

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu