Magazin

“Bilinçsiz D vitamini kullanımı organlara zarar verebilir”

Bağışıklık sisteminin çalışma düzeninde önemli rolleri olduğu için D vitamininin koronavirüsle mücadelede etkili olabileceği düşünülmektedir. Bilinçsiz D vitamini kullanımının zararları hakkında bilgi veren Medicana International İstanbul Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı. Üye Öğretim Görevlisi Uğur Dilek Calap, “D vitamini, yağda çözünen vitamin türlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Vücutta kalsiyum ve fosfor emilimi, kemik oluşumu ve kemik sağlığının korunması, kalbin çalışması, kas fonksiyonlarının düzenlenmesi gibi birçok önemli işlevi bulunan bu vitamin, bağışıklık sisteminin sağlıklı çalışmasında da anahtar rol oynamaktadır. sistemi. Besinlerde çok az miktarda bulunan bu vitaminin en önemli kaynağı güneş ışınlarıdır. “D vitamini eksikliği yeterince güneş almayan kişilerde ve yaşlılarda yaygındır.”

Üye Öğretim Üyesi Uğur Dilek Calap, D vitamini eksikliği olan kişilerde osteoporoz gibi kemik hastalıklarına yakalanma olasılığının önemli ölçüde arttığını, çocuklarda büyüme ve gelişmenin olumsuz etkilendiğini belirtiyor. Bu nedenle Calap, rutin sağlık kontrollerinde D vitamini seviyelerinin düzenli olarak kontrol edilmesi ve olası bir eksiklik durumunda hekim gözetiminde vitamin takviyesine başlanması gerektiğini belirtti.

D VİTAMİNİ RUTİN KAN TESTLERİNDE BAKILMALIDIR

Öğretim Görevlisi Uğur Dilek Calap, “D vitamini eksikliği ülkemizde ve dünyada en sık görülen vitamin eksikliklerinden biridir. D vitamini eksikliği vücuttaki çok önemli rolü nedeniyle sağlığı ciddi şekilde etkiler ve özellikle yaşlılıkta kemik hastalıklarının gelişmesi kaçınılmaz hale gelebilir. Ancak bağışıklık sisteminin gücünün azalması nedeniyle, koronavirüs ve grip enfeksiyonları gibi bulaşıcı hastalıklara yakalanma riski ve bu hastalıklara yakalanma riski vitamin eksikliği olan kişilerde önemli ölçüde artmaktadır. Bu nedenle rutin kan testlerinde D vitamini eksikliği olan bireyler, bir an önce D vitamini takviyesine başlamalı ve vitamin düzeyini normal aralığa getirmelidir. Postmenopozal kadınlar, yaşlılar, böbrek hastaları veya yeterince güneş ışığı almayan kişiler için düzenli D vitamini takviyesi kullanımı gerekebilir. Bu gibi durumlarda hekimin önerdiği dozaj ve kullanım sıklığı ile vitamin takviyesi tüketmek önemlidir ”.

BİLİNMEYEN VİTAMİN D KULLANICILARI SAĞLIĞINI RİSK ALTINDA ALIR

Koronavirüsün hayatımıza girmesiyle D vitamini desteklerine gösterilen ilginin arttığını belirten Calap, “Ancak bilinçsiz vitamin takviyesi kullanımının ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceği göz ardı ediliyor. Doktora danışmadan D vitamini takviyesi kullanan kişilerde vitamin eksikliği olmamasına rağmen kandaki kalsiyum ve fosfor minerallerinin miktarında artış görülmektedir. Bu, çeşitli doku ve organlarda kalsiyum ve fosfor birikmesine ve bu organların zarar görmesine neden olabilir. Özellikle böbrekler, kalp, karaciğer, kaslar ve sindirim sistemi gibi organlar bu minerallerin yüksek seviyelerinden olumsuz etkilenir. Bu nedenle D vitamini takviyesi kullanması gerektiğini düşünen bireyler önce bir hekime başvurmalı ve kan testi şeklinde D vitamini testi yaptırmalı ”dedi.

Sağlıklı bireyler için 50 ng / mL ile 70 ng / mL arasında kan D vitamini seviyesinin normal kabul edildiğini belirten Calap, “50 ng / mL’nin altındaki değerler D vitamini eksikliği olarak kabul ediliyor. Bu değerin altında test sonuçları olan kişiler, hekim tarafından önerilen doz ve kullanım sıklığı ile vitamin desteğine başlamalıdır. D vitamini takviyeleri genellikle günlük 400 IU’luk bir dozla damla şeklinde başlatılır. Ancak hastanın yaşına, sağlık durumuna, gebelik varlığına bağlı olarak hastaya özel doz belirlenebilir ”dedi.

Dr.Öğr.Üyesi Uğur Dilek Calap, D vitamini takviyelerini bilinçsizce hekime danışmadan kullananların ve vitamin testi yaptıranların sağlıklarını riske attığının altını çiziyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu