Güncel Haberler

Bilim Kurulu Üyesi Tezer: Büyükşehirlerde düşüş, Anadolu’da artış var

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı. Dr. Hasan Tezer, koronavirüs önlemleri kapsamında uygulanan kısıtlamaların etkilerinin bu hafta sonuna doğru daha net görüleceğini söyledi. Pandeminin ilk günlerinde vaka sayısının fazla olmadığına vurgu yapan kişilerle temasa geçilenlerin sayısı da azaldı. Dr. Tezer, “Şu anda Sağlık Bakanlığı verilerine baktığımızda günde yaklaşık 30 bin vaka rapor ediliyor. Bunların da temas kurduğu insanlar var.

bilim kurulu üyesi tezer: büyükşehirlerde azalma, anadolu'da artış var

Radyasyon ekiplerimiz de görevlerini eksiksiz yerine getiriyorlar. Temas edilen vakaların yüzde 99’una hızla ulaşıyorlar. Yine de iletişim kuramadığımız ve yakalayamadığımız insanlar var. Sayı yüksek olduğunda hastalık da geliştirebilirler. Olayları azaltmanın yollarından biri kısıtlamalar uygulamaktır. Kısıtlama derecesi çok önemlidir; Ocak ayında Çin’in tamamen kapanmasıyla vaka sayısı neredeyse sıfırlandı ve vaka görülmedi. Çin gibi bunu uygulayabilecek başka bir ülke var mı? Ne yazık ki değil. Mümkün mü? Çok zor. “Koşullarınız, sosyal yapınız ve çevreniz onları etkiler”.

‘NİSAN-MAYIS GİBİ DİNLENMELER OLUŞABİLİR’ bilim kurulu üyesi tezer: büyükşehirlerde azalma, anadolu'da artış var

Prof.Dr.Kısıtlamalarla birlikte uygulanması gereken kurallar olduğunu belirten Tezer, şunları söyledi:

bilim kurulu üyesi tezer: büyükşehirlerde azalma, anadolu'da artış var

“Özellikle kısıtlamaların olduğu günlerde insanlar evlerini ziyaret etmeye devam ediyor ve maalesef bu dönemde maske takmıyorlar; Örneğin Almanya, ziyaret ediyor olsalar bile 5 kişiyle aynı ortamda olmamak istedi. Ayrıca kentin kalabalık olmayan bölgesinde toplu faaliyetlerde insanların bir araya gelmesi; bunlar devam etmemelidir. Bu tür olaylar devam ettiği sürece yüzde 100 kısıtlama olmazsa, vakalarda artışlar devam edecek.

bilim kurulu üyesi tezer: büyükşehirlerde azalma, anadolu'da artış var

Bu haftanın sonuna doğru yapılan başvuruların sonuçlarını görmemiz gerekiyor. Verilere baktığımızda büyükşehirlerde acil servislere ve polikliniklere başvuru sayısının yüzde 30-40 azaldığını biliyoruz. Ne yazık ki Anadolu’nun pek çok bölgesinde vaka sayısındaki artış yüksek olmaya devam ediyor. Kısıtlamaların devam etmesi gerekiyor. Özellikle dünyada aşının yapıldığı bir dönemdeyiz. Ülkemizde aşı veya aşı ile bağışıklık oranı toplamda yüzde 60-70’e getirildiğinde kısıtlamaya bir süre devam edecek ve virüsün dolaşımını kısıtlayacağız. Aşıların başlamasıyla birlikte Nisan-Mayıs gibi rahatlamalar olabileceğini düşünüyorum. “

bilim kurulu üyesi tezer: büyükşehirlerde azalma, anadolu'da artış var

Prof.Dr.Tezer, yeni yılda toplu bir araya gelmeyi önlemek için önlemler alınması gerektiğine de dikkat çekti. Prof. Dr. Tezer, “10’dan fazla misafirle bir arada olmamamız gerektiğini söylüyorduk. Yılın başında hareketliliğin artmasıyla vaka sayısında artış olup olmayacağına dair tüm Avrupa ve dünya ülkelerinde aynı korku ve endişe var. Bunlar vaka sayısına göre tekrar oturtulmalı ve tartışılmalıdır. Her ilin kendi pandemi kurulları vardır. Bu kurulların kendi il, ilçe ve ilçelerindeki durumu değerlendirip önlem alabileceklerini düşünüyorum. Noel zamanı yaklaşıyor. Fazla vakit kaybetmeden pandemi açısından sıkıntı yaratabilecek durum önümüzdeki günlerde vaka durumuna göre hızlı bir şekilde değerlendirilmeli ve gerekli tedbirler alınmalıdır. Bunun gibi bir sorun olabilir; Hareketler, insidansı yüksek bir alandan daha az yoğunluğa sahip alanlara doğru gerçekleşebilir. Bunların en aza indirilmesi gerekiyor. Zorunlu şartlar dışında seyahat olmamalı ”dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu