Güncel Haberler

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk’ten mutant virüsle ilgili önemli uyarı

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr.Recep Öztürk, Habertürk TV’de Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtladı.

Birleşik Krallık’tan Türkiye’ye gelen mutasyonun görüldüğü ve yolcunun geleceğinden bahseden Prof.Recep Öztürk, şunları söyledi:

“PCR TESTLERİ KARANTİNADA 7. GÜN YAPILACAK”

Dün akşam sadece uçuşlar yasaklanmadı, Sağlık Müdürlükleri ve valiliklere giden genelgede 13 Aralık’tan itibaren İngiltere’den gelen vatandaşları karantinaya alarak bu mutasyonları araştırmak için halk sağlığı laboratuvarları da sekant çalışmalar yürütüyor. İngiltere bu konuda ciddi bir konsorsiyum kurdu. Gerçekten de şu anda dünyadaki en gelişmiş, en mutasyon çalışması. Diğer ülkelerde böyle detaylı çalışmalar yok. Çok gelişmiş ve bilimsel bir çalışma. Yeni mutasyon bu çalışmalar sırasında zaten tespit edildi. Ülkemizde de mutasyon çalışmaları bulunmaktadır. 13 Aralık’tan sonra İngiltere’den gelenler karantinada kalacak ve bu mutasyonlar 7. gün PCR testi yaptıranlarda araştırılacak. Riskli gruplar arasında daha uzun süre PCR pozitif olan seyahat, bağışıklığı baskılanmış gruplar belirlenecek ve taranacaktır. Önümüzdeki birkaç hafta içinde mutasyonlar rapor edilecek. Şu anda yeni bir tespit yok. Geriye dönüp bakıldığında, şu anda karantina altında bulunan İngiltere’den gelen yolcular üzerinde böyle bir arama başlatılacak. İncelenen risk grubuna göre Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden toplanmıştır.

“KONFEKTİFLİK KATSAYISI 0,4 KAT ARTTI”

Bu virüsün bulunduğu bölgede şu ana kadar 4 binden fazla mutasyon var. Bu mutasyonların çoğu, herhangi bir fonksiyonel değişikliğe neden olmadı. Tüm canlılarda, özellikle DNA virüslerinde yoğun bir mutasyon olduğunu zaten biliyoruz. Önceki aylarda hatırlarsak arada bir D-614 G ilk ortaya çıktığında bulaşıcılığın arttığı, daha çok hastalığa neden olduğu söyleniyordu. Orta derecede kirliliğe neden olduğunu söylüyoruz. Eylül sonunda Ekim ayı itibari ile daha yoğun hale gelen ve şu anda 2,57 kökeninde tespit edilen bu mutasyon gerçekten dikkatleri üzerine çekmiştir. Özellikle vakaların yoğun olduğu ve hızla arttığı bölgelerde daha fazla ilgi gördü. Laboratuvar çalışmalarında bu çalışmalar lenti virüsleri üzerinedir. Buradaki tespitlerin bu virüsle yüzde 70’e kadar daha bulaşıcı olduğu belirlendi. Daha sonra salgın hastalıklı bölgelere baktığınızda bulaşıcılık katsayısının 0,4 kat arttığı görüldü. Şu anda önemli bir hipotez, biraz daha veriye ihtiyaç var. Mevcut verilerden daha ölümcül bir hastalığa neden olduğuna dair bir görüş yok. Ayrıca çok önemli, aşılara yanıtı azalttığı, etkisiz hale getirdiği konusunda bir görüş yok. Bugüne kadar hiçbir mutasyonun böyle bir etkisi olmamıştır. Tabii insanlık olarak bundan çok memnunuz.

“GEREKLİ TEDBİRLER ALINMAZSA YÜZDE 70’LİK BİR ARTIM DENEYİMİ YAPILIR”

Ama şimdi bulaşıcılıktaki yüzde 70 artışa bakarsak, önlemleri bugün olduğu gibi artırmazsak, bir şekilde devam ederse, hastanelerde hasta sayısı yüzde 70 artacak, doğal olarak yoğun bakıma gidecek aynı şekilde artar. Bu açıdan çok önemli. Şu anda vaka sayısının günde 700 bini geçtiğini hatırlayalım. Etkinliğin başlangıcından itibaren 3 ayda 1 milyona ulaştık. Şimdi 1,5 günde 1 milyon vaka var. Böylesine yüksek insidans, yorgun sağlık personeli, sağlık sisteminin diğer hastalıklarla baş edememesi, yüzde 40, yüzde 70 gibi bulaşıcılığı çok etkili kılıyor.

“2 KİŞİYLE GÖRÜŞECEK ŞİMDİ 3 KİŞİYLE GÖRÜŞECEK”

Yüzde 70’i laboratuvar modelinden geliyor, bunun gerçek hayata yansıması 0,4 oranında artıyor. Bu hastalık eski hesaplara göre 3,5-3 kişiye bulaşmıştı. Şimdi 0,4 daha fazla artarsa, bu sayı doğal olarak 2,9, 3’e kadar çıkıyor. Bulaşacak kişi sayısı artıyor. Bu çok önemli bir durum. 2 kişiyi enfekte ederken doğal olarak 3 kişiye de bulaşacaktır. Virüsün çıkıntı ve dikenlerini bir anahtara benzetirsek, vücudumuzdaki hücrelerin kilididir. Anahtar ne kadar çok kilitlenirse kapı o kadar kolay açılır. Vürüs şu anda kapıyla ilgileniyor. Şimdi mutasyonlara baktığımızda, üreme oranı artmaktadır, bunun bir sonucu olarak, daha kolay bağlanma ve doğal olarak hücreye daha fazla nüfuz etme. Bu da hasta sayısını artıracaktır. Aksi takdirde ölüm oranını artıracağına dair hiçbir fikir yoktur. Bugüne kadar mutasyonlarda böyle bir etki gözlenmemiştir.

“AŞILARIN ÇOK GENİŞ TUTMA KAPASİTESİNE SAHİP”

Hücre artık daha kolay tutuluyor, daha fazla insan hastalanıyor. Bir insan 10 dakika yerine 8 dakika çalışırsa sizi daha çok hasta eder. Elbette bu benzetme halkımız tarafından daha çok anlaşılmalıdır. Şimdi bu mutasyonları küçük bir nokta olarak ele alalım. Aşılarımızın geniş bir saklama kapasitesi yelpazesi vardır. Bunun değişen kısmı çok az. Doğal olarak aşılarımızın ürettiği antikorlar korunmaya devam edecek. Grip virüsünde henüz büyük bir değişiklik yok. Ancak daha küçük değişiklikler. Şimdiye kadar aşıyı etkisiz kılan bir mutasyon yaşanmadı. Bu 4 bin mutasyon içinde böyle bir değişim yaşıyoruz. Bu son mutasyon, bir küme gibi, daha büyük kümeler içeren birikmiş bir mutasyondur.

“AŞILARIN ETKİLEŞTİRİLMESİ İÇİN KISA DÖNEMDE DEĞİŞİKLİK YOK”

Koronavirüslerde grip gibi büyük mutasyonlar yoktur. Ne de olsa virüsler yaşamak ister. Onlara karşı geliştirdiğiniz ilaçların veya aşıların etkilerinden kaçınmak isteyeceklerdir. Aşılar veya ilaçlar bunu tetiklemeyecek ancak bu koşullar altında meydana gelen mutasyonlar, aşının oluşturduğu antikorlardan kaçabilen aşıdan etkilenmeyecek ve aşı verilen kişilerde doğal olarak seçili kalacaktır. ilaç. Nihayetinde, onlardan etkilenen kökenler ortadan kalkacak ve çevre sadece onlara direnenlere kalacaktır. Aşı veya ilaç onları alacak ve dışarıda bırakacaktır. Doğal olarak bu, aşılardan birini veya birkaçını etkisiz hale getirebilir. Gripte olduğu gibi, artık bu virüsü her yönden biliyoruz. Gripte birden fazla AB türünü içeren, dünyanın farklı yerlerinde kokteyl yapmak zorunda kalmadan hızla değişen türleri içerir. Şu anda böyle bir tehlike yok. Birkaç ay insanlığın mücadelesini engelleyebilir ancak çok kısa sürede yeni aşı adaylarını hızlı bir şekilde yapmak mümkündür. Şahsen, yakın vadede şu anda görünür olan büyük bir değişiklik olmadıkça, mevcut mutasyon kinetiğinde aşıları mutasyon sarskovid için kısa vadede etkisiz hale getirecek bir değişiklik beklemiyorum. Önümüzdeki birkaç ay bizim için çok değerli olacak. Aksi takdirde orta vadede gelişebilir, bununla ilgili bir şey söylemek mümkün değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu