Güncel Haberler

Bilim Kurulu üyesi Özlü’den ‘antikor’ uyarısı: Kimse güvende…

Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr.Tevfik Özlü, koronavirüse yakalanan birinin iyileştikten sonra tekrar hastalanmasının mümkün olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Özlü, “Antikorların çoğu insanlarda oluşuyor ama bazıları ikinci kez hastalanabiliyor. Bu durumun birçok örneği var. Koronavirüs salgını sırasında hastalığı atlatanlar, vücutlarında antikor oluştuğunu düşündükleri için kayıtsız kalmamalılar. Kimse güvende değil, önlemlere uyulmalı. Genelde kaliteli bir uyku gerekir. Sıvı tüketimi ile dengeli ve sağlıklı beslenme de çok önemlidir. “Aktif bir yaşam sürmek, bağışıklığı da güçlendirir.”

“HER ŞEY ELİMİZDE”

Trabzon’da yaşayan Faruk Yanık, “Yılbaşıyla birlikte gelen 4 günlük sokağa çıkma yasağının ardından insanlar kendilerini sokağa attı. Her yer çok kalabalık. Sosyal mesafe kuralına uyulmaz. Kurallara uymak gerekiyor. Ben ve ailemde hastalık vardı. Annem hastalığı atlattı, koku ve tat alma duyumu kaybettim. Ama ‘her şeye rağmen hastalığa yakalandım’ diyerek asla kayıtsız kalmadım. Yapılan araştırmalar sonucunda ikinci kez hastalığa yakalananların olduğu ortaya çıktı. Bu sefer, araştırmalar ağır hastalıklardan muzdarip olduklarını ortaya çıkardı. Bu hastalık yaşı veya kronik hastalığı da seçmez. Her şey bizim elimizde. “Kurallara uymalı ve dikkatli olmalıyız” dedi.

“DAHA ENFEKSİYON VAR”

Kalabalık sokaklara değinen Alperen Atasoy, “Ben ve ailem henüz virüse yakalanmadık. Kendimizi iyi koruduk. Yakalanan akrabalarımız var. Bazıları hastalığı hafif ölçüde atlatır, bazıları şiddetli. Şimdi ışıkla hayatta kalanlara bakan ve kayıtsız hisseden insanlar var. Virüs yokmuş gibi sokaklarda dolaşıyorlar. Her yer oldukça kalabalık. İnsanlar pek umursamıyor. Bağışıklığımın güçlü olduğunu söyleyenler var. Ya da henüz yakalandım, bana bulaşmayacağını söyleyenler var. Çok rahat yaşıyorlar ”dedi.

“HERKESİN BİRBİRİNE KARŞI SORUMLULUĞU VAR”

Elmas Süral ise “Ölçüyü al, takdiri Allah’a bırak. Bak, sokaklar çok kalabalık. Kimse mesafeyi korumaz. Ceza yazmazlarsa insanlar maskesiz dolaşacaklar. Şimdi arabalara ‘Allah korusun’ yazıyorlar. Arabayı çalıştırıp uçurumun kenarında bıraktığınızda sorun olur mu? Asla. Bu şekilde olmaz. İnsanlar kendilerini korumalı. Herkesin birbirine karşı sorumluluğu vardır ”dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu