Güncel Haberler

Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz’dan gençlere uyarı: Ne yazık ki, hayatını kaybeden genç hastalarımız var

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Sorumlusu, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilimsel Komite Üyesi Doç. Dr. Kayıpmaz, gençlerin son dönemde ülke genelinde artan vaka sayıları arasında yer aldığına dikkat çekti.

Dünyada vaka sayısının 63 milyonu aştığını ve 1 milyon 465 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini belirten Kayıpmaz, “Ülkemize baktığımızda her gün yaklaşık 30 bin yeni vakamız var. Bunlar arasında ciddi hasta sayısı dün itibariyle 5 bini aştı. Ciddi hasta sayısında da artış var. Bir yandan önemli veriler bize gösteriyor ki; Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19 Durum Raporunda yer alan bir veriye göre hastalığın daha çok 25-49 yaş arası kişilerde yoğunlaştığını görüyoruz. 25-49 yaş arası kişiler aktif iş hayatında olan kişiler, aktif sosyal yaşamdaki kişiler, günlük insan faaliyetlerine yoğun bir şekilde dahil olan kişilerdir. Doğal olarak bu insanlarda hastalığı teşhis etme olasılığınız artar. Testler şimdi 170 bini aştı. Hastalık 25-49 arasında daha sık görülmeye başlandı, hastalar daha ağır hale geldi. “Bunu kendi klinik deneyimimize dayanarak söylüyorum.”

“HAYATINI KAYBETEN GENÇ HASTALARIMIZ VAR”

Daha önce durumu kötü olan kişilerin 65 yaş ve üzerinde olduğunu belirterek, artık bu hastalığın gençlerde kötü ilerleyebileceğini gördüklerini belirterek, şunları söyledi:

“Genç hastalarımız da var. Genç hastalarımızın altta yatan bir hastalığı olmamakla birlikte yoğun bakım ünitesinde yatarak tedavi görmektedirler. Maalesef bazen hayatını kaybeden genç hastalarımız oluyor. Yani gençler böyle düşünmemeli; Bu hastalık gençlere hiçbir şey yapmaz. Serbestçe dolaşabiliyorum. ‘Kurallara uymama gerek yok’ inancıyla hareket edilmemelidir. Özellikle gençler iş hayatında ve insan hareketliliğinde daha aktif olduklarından her birimize daha fazla dikkat etmelidir. Diğer bir neden de gençlerin hastalığı evde yaşlılarına aktarabilmeleridir. Evdeki yetişkinler hastalandığında ciddi bir hastalığa yakalanma olasılıkları daha yüksek olduğu için buna dikkat etmek gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu