Mersin Nöbetçi EczaneGüncel Haberler

Bilim Kurulu Üyesi Kara’dan aşının güvenilirliğiyle ilgili dikkat çeken benzetme

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Ateş Kara, Ahmet Hakan’ın CNN Türk ekranlarında yayınlanan Nötr Bölge Programı’na konuk oldu.

“ECZANEDE AŞI SATMAK 2 YILDIR”

Sağlık Bakanlığı’na koronavirüs aşısının Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından test edileceğini anlatan Ordu, geçtiğimiz günlerde aşının eczanelerde satılmasının pek olası olmadığını söyledi. Kara, “Aşılardan rastgele numune alınacak. Yaklaşık 250 numune alınacak ve test edilecektir. Bir hafta sonra aşı tekrar gelecektir. Aynı şekilde örnekleme için test edilecekler. Her parti test edilir. Aşılar fabrikadan üretildiği andan itibaren uçakta kaç derece serbest bırakıldıkları, kaç dereceye maruz bırakıldıkları gibi tüm sıcaklık testleri yapılacaktır. Dünyanın talebi çok yüksek. Çin’in üreteceği inaktif aşı üretimi yaklaşık 500 milyon dozdur. “Aşılar eczanelerde en fazla 1.5-2 yıl içinde satılıyor” dedi.

AŞILARIN GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN ARAÇ BASİT DİKKAT

Aşıların güvenliği ile ilgili eleştirel bir benzetme yapan Prof. Dr. “Bugün arabaya binip herhangi bir yere giderseniz aşı bundan 100 kat daha güvenlidir. Araba kullanırken aldığımız riskten 100 kat daha güvenlidir. Bu en riskli aşı ile ilgili bir durum “dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu